Pokaz węży
W piątek 10.06.2022 do naszej szkoły przyjechał hodowca węży dusicieli. Przedstawił nam 5 swoich węży : pytona królewskiego (Python regius), boa tęczowego (Epicrates cenchria), boa dusiciela (Boa constrictor), pytona dywanowego (Morelia spilota) i albinosa pytona tygrysiego (Python molurus). Ten ostatni zrobił największe wrażenie na uczniach naszej szkoły. Nasz gość opowiedział nam o anatomii i zwyczajach tych niezwykłych zwierząt. Węży można było dotykać, uczniowie byli zdziwieni jak przyjemne w dotyku są węże.
Dowiedzieliśmy się również jakie rozmiary osiągają największe węże na świecie i jakie najbardziej nadają się do hodowli na początek. Jako pierwszy został nam zaprezentowany pyton królewski czyli najmniejszy wąż z wyżej wymienionej puli, który również nadaje się do hodowli dla początkujących, z tego gatunku wyhodowano liczne odmiany barwne ok 7000 odmian kolorystycznych. Gady te osiągają długość do 180 cm a wagę do 6 kilogramów jest to jeden z mniejszych pytonów. Występuje on w Afryce Zachodniej i Środkowej, głównie na terenach równinnych, od trawiastej sawanny do suchszych obszarów lasów. Następny był boa tęczowy który mimo nazwy miał brązowy kolor, dopiero przy świetle słońca łuski boa robią się tęczowe. Jest to jeden z mniejszych dusicieli osiąga długość do 200 cm długości.
Gatunek ten posiada masę podgatunków które występują w różnych częściach Ameryki Południowej. Trzeci zaprezentowany wąż to Boa dusiciel, najpopularniejszy dusiciel na świecie, w zależności od podgatunku dorastają one do 3-4 metrów długości. Występuje on w Ameryce Środkowej i Południowej od Meksyku po Argentynę, głownie w tropikalnych lasach równikowych, niektóre podgatunki żyją w nieco chłodniejszych i suchszych miejscach. Przedostatnim gadem był pyton dywanowy, kolejny duży wąż osiągający długość do 4 m i wagę do 15 kg. Występuje on w całej Australii kontynentalnej z wyjątkiem suchego centrum i zachodnich regionów, od lasów deszczowych do obszarów na których występują opady śniegu. Ostatnim największym gatunkiem był pyton tygrysi. Trzeci największy wąż na świecie osiągający długość do 8 m i 120 kg. Wyróżnia się dwa podgatunki pytona tygrysiego. Pytona tygrysiego jasnoskórego, zamieszkuje on wschód Pakistanu, Indie, Nepal i Sri lankę, oraz pytona tygrysiego ciemnoskórego żyjącego w Birmie, na południu Chin, w Laosie, Malezji i Indonezji, a także na wyspach: Celebes, Jawa i Borneo, najczęściej na mokradłach. Była to świetna lekcja dla uczniów naszej szkoły i okazja do poznania wspaniałych gatunków tych zwierząt.
Hubert Nowacki