Jubileusz 30-lecia szkoły – relacja
Jubileusz 30-lecia szkoły
Żyć to działać…
Niezwykły dzień, wiele wspomnień i wzruszeń – piątek 7 czerwca, był wyjątkowy w życiu naszej szkoły. Cała szkolna społeczność świętowała Jubileusz 30–lecia. Wielotygodniowe przygotowania i zaangażowanie wielu osób przyniosło efekt w postaci pięknej uroczystości. Uświetnili ją znamienici goście, władze gminy, powiatu, kuratorium, emerytowani i byli pracownicy, mieszkańcy okolicznych miejscowości, którym budynek tej szkoły jest bliski sercu, ponieważ przyczynili się do jego powstania. Już początek uroczystości wprawił wszystkich w zachwyt, kiedy to uczniowie, nauczyciele i pracownicy wmaszerowali na salę w takcie poloneza, po czym wszystkich zgromadzonych powitały dwie grupy cheerleaderek bardzo energetycznymi występami.
I dopiero po tym, tak nietypowym początku, rozpoczęła się oficjalna część uroczystości, wprowadzenie sztandaru szkoły, odśpiewanie hymnu, powitanie zgromadzonych gości przez dyrektor szkoły panią Aleksandrę Retkiewicz, która wygłosiła również przepiękną mowę
na cześć szkoły. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Dobroń pan Robert Jarzębak, który w prezencie przekazał szkole voucher na kwotę 1.500,- złotych.
W dalszej części wspomnieniami dzielili się byli dyrektorzy szkoły: pan Janusz Szerffel, pan Andrzej Nowicki, pani Krystyna Pacholak, mieszkańcy okolicznych wsi. Głos zabrali też: poseł na Sejm RP pan Krzysztof Habura, wicestarosta p. Gabriela Wenne-Błażyńska, w imieniu kuratora p. Elżbieta Pajewska. Życzenia popłynęły też od dyrektorów szkół z gminy Dobroń. Podsumowaniem tej części była prezentacja, ukazująca historię szkoły od dnia jej powstania tj. od 11 czerwca 1994 roku do dzisiaj.
Ważnym elementem tej części uroczystości było przekazanie tablicy z wizerunkiem – płaskorzeźbą patrona szkoły Wł. St. Reymonta, ufundowanej przez pp. Martynę i Michała Szurgotów. Zawieszona jest przy wejściu do szkoły.
W części artystycznej popisowo zaprezentowali się uczniowie klasy szóstej w inscenizacji fragmentu „Chłopów”. Muzyczny akcent stanowił występ Gabrysia z kl. V – gra na skrzypcach oraz dynamiczna poleczka w wykonaniu uczniów z kl.VI. Doskonałą scenografię
do przedstawienia stanowiła wiejska XIX wieczna chata.
Wisienką na torcie artystycznych poczynań był występ pani Emilii Klimczak – solistki Teatru Muzycznego w Łodzi, która wykonała dwa utwory.
Na pamiątkę spotkania goście otrzymali zakładkę do książki, wykonaną przez uczniów.
Uroczystość zakończyła się podziękowaniami pani dyrektor dla sponsorów, organizatorów
i rady rodziców. A przed opuszczeniem sali, uczniowie zaśpiewali wszystkim dorosłym piosenkę pt. Bo co może, co może mały człowiek, tak, jak ja albo ty, może pani, a może pan podpowie… Na uczniów czekały przy wyjściu panie z lodami, a w poniedziałek wyjazd do kina – wszystko z okazji urodzin szkoły!
Zaproszeni ugoszczeni zostali sutym poczęstunkiem, perfekcyjnie przygotowanym przez radę rodziców, z przepięknym urodzinowym tortem w roli głównej.
A to lista osób, których praca wpłynęła na sukces tego projektu.
Pomysłodawczynie, główne organizatorki i autorki scenariusza całości to panie Magdalena Sokołowska i Mariola Kopycka – Robak.
Prezentacja o historii szkoły – p. Ewa Bernasiak.
Wystawa zdjęć na korytarzu – p. Agnieszka Woźniak.
Lista sponsorów – p. Agnieszka Jabłońska.
Dekoracja sali – p. Mariola Kopycka- Robak, p. Magdalena Sokołowska, p. Patrycja Jabłońska.
Scenografia, scenariusz i inscenizacja „Chłopów” – p. Magdalena Sokołowska i kl.VI.
Przygotowanie występu cheerleaderek – p. Katarzyna Sujecka.
Ponadto wszelką pomocą chętnie służyli: p. Danuta Bochenek, p. Anna Kopycka, p. Mirosław Kopycki i p. Ewa Górna.
Organizacją części nieoficjalnej, poczęstunku i pozyskiwaniem sponsorów zajęła się nieoceniona rada rodziców w składzie: p. Agnieszka Dynaryńska, p. Agnieszka Mokracka, p. Marzena Madej, p. Katarzyna Ryszkowska, p. Tomasz Bartuzel, p. Karolina Grochowska, p. Agnieszka Bartuzel, p. Wioletta Kopycka – Strzelczyk, p. Magdalena Skorupińska. To dzięki ich zabiegom udało się pozyskać środki na realizację wielu działań, związanych z organizacją Jubileuszu, szczególnie tych, które zapewniły poczęstunek.
Klimat i atmosferę tego dnia podkreśliły przepiękne zdjęcia autorstwa p. Agnieszki Kurpesy. Ich wystawa zdobi szkolny korytarz.
Wielotygodniowe przygotowania przyniosły efekt w postaci pięknej uroczystości, która dla młodszych uczestników była piękną i niezapomnianą lekcją historii o miejscu, które jest dla nich bardzo ważne.
Dla wielu dorosłych zarówno nauczycieli, jak i rodziców oraz mieszkańców okolicznych wsi to spotkanie przywołało moc wspomnień. Wspomnień o czasach tworzenia i budowania, nie tylko murów budynku, ale przede wszystkim tego, co wewnątrz – ludzi, wiedzy, doświadczeń, relacji, wartości. Do takich nauczycielek należą panie Ewa Bernasiak, Mariola Kopycka – Robak, Magdalena Sokołowska i Agnieszka Woźniak. To one zaczynały pracę w nowej szkole 1 września 1994 r. i szczęśliwie pracują tu do dziś, w nadziei, że nieustannie, cytując Reymonta, pomagają w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym.
MMEA
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:
Galeria zdjęć – Szkoła Podstawowa im. Władysława Stanisława Reymonta (mogilno.szkola.pl)
Zapraszamy do obejrzenia galerii filmów:
Galeria filmów – Szkoła Podstawowa im. Władysława Stanisława Reymonta (mogilno.szkola.pl)