Nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 ( NPRCz)
Z ogromną radością przyjęliśmy informację, że w roku 2022 przyznano naszej szkole wsparcie finansowe w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”. Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.
W ramach wsparcia na początku listopada 2022 r. do naszej biblioteki szkolnej trafiły nowości wydawnicze przeznaczone dla uczniów klasy zerowej. Księgozbiór biblioteki szkolnej został wzbogacony o 101woluminów za kwotę 1500 złotych, którą szkoła otrzymała z dotacji celowej budżetu państwa. Na działania związane z promocją czytelnictwa zakupionych zostało 21 książek, na które otrzymaliśmy kwotę 375 złotych (wkład własny organu prowadzącego szkołę – Urzędu Gminy w Dobroniu).
Opracowane książki i audiobooki trafiły do oddziału przedszkolnego pod koniec listopada, by dzieci mogły z nich korzystać podczas zajęć.
Zgodnie z zaleceniami programowymi Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” biblioteka szkolna powinna umożliwić czytelnikom wypożyczanie książek na okres wakacji. W naszej bibliotece takie działania były podejmowane już w poprzednich latach i będą kontynuowane w kolejnych. Aby móc wypożyczyć książkę na wakacje należy zwrócić do biblioteki wcześniej wypożyczone lektury i inne książki, najpóźniej do 20 czerwca.
Działania podjęte w związku z realizacją Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”:
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania utworów Marii Konopnickiej
Czytanie na głos stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo, pobudza wyobraźnię. W dniu 29 września w ramach pracy świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie z książkami Marii Konopnickiej. Uczniowie klas I-III mogli pooglądać książki, posłuchać wierszy polskiej pisarki i pobawić się kreatywnie na dywanie układając tytuły książek z rozsypanek wyrazowych.
Konkurs plastyczny dla uczniów klasy „0” p.t. „Bajkolandia”
W dniu 15 listopada odbył się konkurs p.t. „Bajkolandia, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie z klasy zerowej. Tematem pracy plastycznej miała być kraina przedstawiona w ich ulubionych bajkach. Dzieci wykazały się niesamowitymi pomysłami. Wszystkie rysunki były wspaniałe. Po długich debatach wybrano najpiękniejsze prace, które należały do Alicji Świstek , Lilki Ryszkowskiej, Jasia Bartuzela, Lenki Sobali i Paulinki Sysio. Nagrodami w konkursie były książki otrzymane w ramach NPRCz i przeznaczone na promocję czytelnictwa.
Dzień Pluszowego Misia
Z okazji dnia Pluszowego Misia uczniowie klasy zerowej odwiedzili Bibliotekę Gminną w Dobroniu. Dzięki bardzo interesującym zajęciom przygotowanym przez Panie bibliotekarki, dzieci mogły zobaczyć wyjątkowe wydania książek dla dzieci, zapoznać się z historią Misia Teddy’ego i wykonać pracę plastyczną związaną z jego świętem.
Akcja „Starszaki czytają przedszkolakom”
W każdy wtorek, uczniowie klasy VI i IV czytali dzieciom z klasy zerowej krótkie bajki i opowiadania. Te spotkania z książką były dla obu stron ubogacające. Przedszkolaki zapoznawały się z literaturą dziecięcą, natomiast ich starsi koledzy mogli sprawdzić swoją umiejętność czytania. I jedni i drudzy polubili te „spotkania na dywanie” i z pewnością będą one kontynuowane.
Działania zaplanowane na II półrocze: pasowanie uczniów klasy zerowej na czytelników biblioteki szkolnej oraz konkurs plastyczny p.t. „Okładka do mojej ulubionej książki”.
Ewa Bernasiak