Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2015/16 odbyła się 24 czerwca. Rozpoczęła się przekazaniem przez szóstoklasistów sztandaru szkoły pod opiekę nowego pocztu sztandarowego.
Następnie p. Dyrektor wręczyła uczniom świadectwa z wyróżnieniem i nagrody, rodzicom zaś listy gratulacyjne oraz podziękowania za współpracę. Nagrodzone zostały dwie najlepsze uczennice naszej szkoły: Julia Antonowicz i Antonina Wróblewska, które w tym roku szkolnym uzyskały średnią 5,85. Wszyscy uczniowie klasy szóstej otrzymali świadectwa podczas uroczystości na świetlicy.
Po części oficjalnej uczniowie klasy szóstej zaprezentowali program artystyczny.
Agnieszka Woźniak
Festyn Mogilno 2016 odbył się 5 czerwca. Przygotowanych było wiele atrakcji: koncert Orkiestry Dętej oraz występ Zespołu Pieśni i Tańca z Dobronia, czytanie książki Joanny Olech „ArcyBolek” połączone z konkursem czytelniczym, pokaz mody – przebranie za wybranego bohatera literatury dziecięcej, występy uczniów ze szkoły w Mogilnie i Chechle, konkursy sportowe i zręcznościowe oraz plastyczny pt. „Uzależnieniom mówimy nie”, prezentacja wozu strażackiego OSP z Chechła Drugiego, dmuchana zjeżdżalnia. Działała również loteria fantowa i punkt gastronomiczny. Wręczone były za konkursy nagrody, ufundowane przez Wójta Gminy Dobroń Roberta Jarzębaka. Wylosowana była również nagroda główna.
Agnieszka Woźniak
Spotkanie z artystą malarzem
W ramach spotkań z ciekawymi ludźmi – twórcami, artystami zaprosiliśmy do naszej szkoły Pana Konrada Knorowskiego, mieszkańca Dobronia. Na spotkaniu, które odbyło się 23 maja mieliśmy możliwość poznać bliżej pasję i zawód malarza. Pan Knorowski maluje obrazy olejne, znane nam były dwa cykle jego dzieł „Psy” i „Flagi na wietrze”, o których wcześniej rozmawialiśmy na lekcjach plastyki. Jak dowiedzieliśmy się z rozmowy z gościem, ten wolny, wydawałoby się, zawód wymaga dużej samodyscypliny i nieustannej pracy. Artysta podkreślał przy tym znaczenie wykształcenia i rozwoju, które konieczne jest w każdym zawodzie, jeśli chce się go wykonywać rzetelnie. Pan Knorowski chętnie odpowiadał na pytania i zaprezentował dwa swoje obrazy, które przywiózł na spotkanie.
M. Sokołowska
Gminny Konkurs Recytatorski „Wierszem opowiem o…” odbył się 18 maja 2016 r. w naszej szkole. Celem konkursu było rozbudzanie wrażliwości na słowo poetyckie oraz odkrywanie i rozwijanie uzdolnień artystycznych . Uczestnikami było 13 uczniów szkół podstawowych z Dobronia, Chechła i Mogilna Dużego. Uczniowskie prezentacje oceniali nauczyciele – poloniści: p. Alicja Bogdańska – S.P. w Dobroniu, p. Magdalena Sokołowska – S.P. w Mogilnie Dużym i p. Tomasz Antoniak – S.P. w Chechle. Recytatorzy oceniani byli w czterech kryteriach: dobór repertuaru, interpretacja utworu, kultura słowa i ogólny wyraz artystyczny. Przekrój repertuarowy był niezwykle zróżnicowany, od zabawnych, humorystycznych wierszy Tuwima i Brzechwy poprzez refleksyjne i nostalgiczne utwory W. Szymborskiej czy J. Kofty. A oto lista laureatów:
I miejsce – Anita Wałęsa – S.P. Chechło
I miejsce – Julia Antonowicz – S.P. Mogilno Duże
II miejsce – Wiktoria Rosińska – S.P. Dobroń
II miejsce – Julia Sielska – S.P. Chechło
III miejsce – Antonina Wróblewska – S.P. Mogilno Duże
III miejsce – Weronika Tobiasz – S.P. Dobroń
Wyróżnienie – Oliwia Osiecka – S.P. Chechło
Nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Dobroń zostaną wręczone zwycięzcom w czasie festynu 5 czerwca.
Sukces uczniów w Powiatowym Konkursie Plastycznym!
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie pod hasłem „Książka moich marzeń na zakładce”, zorganizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Pabianicach. Nadesłano 95 prac plastycznych z wielu szkół powiatu pabianickiego, spośród których trzy z naszej szkoły zostały nagodzone: II miejsce zajęła Julia Antonowicz z kl.VI, a dwa wyróżnienia przypadły Antoninie Wróblewskiej z kl. VI i Dawidowi Szymczykowi z kl. IV. To niezwykły sukces zważywszy na dużą konkurencję! Nagrodami były oczywiście… książki.
Polonistyczny sukces w konkursie powiatowym!
W poniedziałek 9 maja br. w Bibliotece Pedagogicznej w Pabianicach odbyło się uroczyste podsumowanie i ogłoszenie wyników V Powiatowego Konkursu „Piękno opisów przyrody w literaturze”, który odbył się w kwietniu. Naszą szkołę w tym konkursie reprezentowały trzy uczennice klasy szóstej: J. Antonowicz, P. Papuga i A. Wróblewska przygotowane pod kierunkiem p. M. Sokołowskiej. Dziewczęta pisały test, wykazując się znajomością pojęć z zakresu literatury, analizy tekstów poetyckich oraz umiejętności tworzenia opowiadania. Antonina Wróblewska zajęła II miejsce a Julia Antonowicz zdobyła wyróżnienie. Gratulujemy!
W piątek 6 maja br. w gimnazjum odbyła się Mitologiada Dobroń 2016. Byliśmy jedną z czterech drużyn, które zmagały się z zadaniami sprawdzającymi wiedzę z mitologii starożytnego Egiptu. Oprócz konkurencji wiedzowych były też zmagania sportowe i plastyczne – wykonaliśmy portret Sobka. Wygraliśmy z uczniami szkół podstawowych z Dobronia, Chechła i Pabianic. Zajęliśmy I miejsce, zdobywając wielki puchar i superpiłkę w nagrodę.
Wiktoria Kujawińska kl.VI
Uczniowie klasy VI reprezentowali naszą szkołę podczas gminnych uroczystości z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Nasi laureaci Gminnego Konkursu Matematycznego „Z matematyką za pan brat” organizowanego przez Szkołę Podstawową w Dobroniu.
I miejsce Julia Antonowicz kl.VI
III miejsce Jakub Antonowicz kl.V
III miejsce Dawid Szymczyk kl.IV
Warsztaty edukacyjne w Muzeum Herbsta
W dniu 13.04.2016r. uczniowie klas IV i V naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Łodzi , zorganizowanej przez p. M. Sokołowską. Zwiedzaliśmy Muzeum – Pałac Herbsta. Jest to dom Edwarda Herbsta – łódzkiego przemysłowca, który żył w latach (1844-1921).W pałacu – muzeum zgromadzono przedmioty, portrety, posągi, meble, zastawy, dywany , które należały do rodziny przemysłowca. Po muzeum oprowadziła nas pani przewodnik. Opowiadała o każdym pomieszczeniu i o historii rodziny Herbstów. Podziwialiśmy gabinet właściciela, pokój gościnny, jadalnię , pokój myśliwych. Wszystkie pomieszczenia były bardzo gustownie urządzone, wyposażone w przepiękne dziewiętnastowieczne meble. Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach, naszym zadaniem było projektowanie własnych pokoi, a pani przewodniczka wręczyła uczestnikom na pamiątkę fotografie oglądanych pokoi sprzed renowacji pałacu . Wyjazd był bardzo udany.
Jakub Antonowicz kl.V
Czytanie może być zabawą… na spotkaniu z pisarką
Te słowa wypowiedziane kiedyś przez W. Szymborską doskonale wpisały się w poniedziałkowe spotkanie z pisarką i ilustratorką książek dla dzieci panią Joanną Olech, która przyjechała 25.04.2016 r. do naszej szkoły na zaproszenie p. M. Sokołowskiej i p. dyrektor R. Jary. Pełna humoru i wigoru pisarka czytała fragmenty swoich utworów, opowiadając o historii ich powstawania i swojej pracy twórczej, przeplatając to wszystko konkursami dla uczniów, m.in. został wybrany szkolny Miziołek – uczeń najbardziej podobny do bohatera „Dynastii Miziołków”. Były pytania związane z treścią i bohaterami książek oraz twórcze opowiadania uczniów o smoku Pomponie z książki „Pompon w rodzinie Fiziów”, w trakcie których pani Olech rysowała postaci smoków. Dzieci zadawały mnóstwo pytań oraz cierpliwie czekały w baaaardzo długiej kolejce, aby zdobyć autograf pisarki i wpis do zakupionych wcześniej książek. Niektórzy deklarują, że z pewnością zakupią kolejną powieść tej niezwykłej pisarki. To wydarzenie jest jednym ze sposobów na to, jak propagować czytanie i zachęcać do sięgania po książkę, dowodem na to było stwierdzenie Joanny Olech w trakcie wpisywania dedykacji: „jeszcze nigdy na żadnym spotkaniu, w żadnej szkole nie zdarzyło się, aby tak dużo dzieci miało moje książki”.
„Wystarczy powiedzieć NIE!”
We wtorek 12 kwietnia 2016 roku odbyło się wyjątkowe przedstawienie. Grupa teatralna, składająca się z uczniów kl.V „Ci którzy wychodzą poza kropki”, dwukrotnie zaprezentowała w tym dniu spektakl o charakterze profilaktycznym pt. „ Wystarczy powiedzieć NIE!”. Reżyserem był pan Janusz Ziarnik we współpracy z panią Magdaleną Sokołowską. Przedstawienie to opowieść o tym, jak być asertywnym w stosunku do wszelkiego rodzaju używek. Młodzi artyści wypadli bardzo przekonująco, a spektakl w ciekawy sposób prezentował problemy współczesnych nastolatków. Przedstawienie w tym dniu najpierw obejrzeli uczniowie szkoły, a po południu wszyscy rodzice. Ciekawym pomysłem było zaprezentowanie tej sztuki przed gronem nauczycieli szkół z terenu gminy Dobroń. Zaproszenie autorów projektu i Dyrektor Szkoły Podstawowej w Mogilnie Dużym p. Renaty Jary przyjęli nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Chechle. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Spektakl teatralny jako metoda wychowawcza”. W trakcie obejrzano przedstawienie, rozmawiano z młodymi aktorami, a o samym projekcie opowiadali główny pomysłodawca p. Janusz Ziarnik i współautorka przedsięwzięcia p. Magdalena Sokołowska. Dyrektor p. Renata Jary bardzo podziękowała autorom, aktorom oraz nauczycielom z Chechła za życzliwą odpowiedź i skorzystanie z zaproszenia.
Antonina Wróblewska i Julia Antonowicz kl.VI
„Wiosenne marzenia, wiosenne tchnienia”.
W piątek 8 kwietnia 2016 roku odbyła się szkolna impreza z okazji rozpoczęcia wiosny. Uczniowie klas V i VI pod kierunkiem pań M. Sokołowskiej i E. Bernasiak przygotowali pokaz mody, prezentując stroje wiosenne dla uczniów i nauczycieli. Szóstoklasiści wykazali się dużą wyobraźnią, tworząc stroje z pozoru niepotrzebnych materiałów. Jedną z atrakcji przedstawienia były występy Nikodema Górnego i Antoniny Wróblewskiej, którzy zagrali utwory na gitarze elektrycznej i skrzypcach. Następnie prezentowane były wiersze o tematyce wiosennej. Przedstawienie zakończyło się akcentem humorystycznym. Chłopcy z klasy V przedstawili skecz kabaretu „ Potem”. Program imprezy zaskoczył wszystkich oryginalnością, różnorodnością i dynamiką.
Antonina Wróblewska i Julia Antonowicz kl.VI
Święto Matematyki
Dnia 18 marca 2016 roku czwarty raz odbyło się w naszej szkole spotkanie związane z matematyką. Uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali zadania, które podczas prezentacji były oceniane przez Jury. Wykonane zostały prace plastyczne o następującej tematyce:
klasy I-III „Zwierzaki figuraki”
klasa IV „Kraina kół”
klasa V ” Kraina czworokątów”
klasa VI ” Kraina wielokątów”
Kolejnym zadaniem klas młodszych było przygotowanie stroju Królowej Matematyki. Pomysły zaskoczyły swoją różnorodnością oraz ciekawą prezentacją.
Uczniowie klas starszych wcielali się w postaci słynnych matematyków : Pitagorasa, Euklidesa i Talesa przekazując ich osiągnięcia.
Kolejną konkurencją było zaprezentowanie piosenki matematycznej.
Na zakończenie klasy I-III rozwiązywały łamigłówki matematyczne, a klasy starsze odpowiadały na pytania.
W konkurencjach zwyciężyły – klasa I i klasa V.
Agnieszka Woźniak
Lekcja w Palmiarni i w ZOO w Łodzi – 15 marca 2016 roku
Konkurs Strażacki
Martyna Duczka uczennica kl. VI zajęła II miejsce w Gminnym Konkursie Strażackim. Konkurs nie należy do łatwych, gdyż uczniowie mieli do rozwiązania test składający się z 50 pytań.
Zabawa karnawałowa
Jak zawsze zabawa karnawałowa była udana. Od rana bawiły się dzieci młodsze, później starsze. Przy różnorodnej muzyce każdy mógł zaprezentować swoje talenty taneczne. Uczniowie brali również udział w konkursach wygrywając drobne upominki.
Niezwykła przygoda w kinie
Dnia 20 stycznia uczniowie klas IV, V i VI mieli możliwość obejrzenia wspaniałego filmu przygodowego „Bella i Sebastian 2”. Oczywiście, Bella nadal jest niekwestionowaną gwiazdą, nie tylko dzięki wrodzonemu wdziękowi, ale i imponującej futrzastej urodzie, niemniej nie była już główną bohaterką. W centrum wydarzeń znajdują się Sebastian i jego odnaleziony po latach ojciec Pierre, a przewodnim wątkiem jest dramatyczne poszukiwanie zaginionej przybranej ciotki chłopca, Angeliny. To opowieść o oswajaniu i odpowiedzialności za to, co się oswoiło – równie prawdziwa zarówno w odniesieniu do psa, jak i do człowieka. Wszystkim film się bardzo podobał gdyż zawierał elementy zabawne, groźne i wzruszające.
Jasełka
Dnia 22 grudnia 2015 r. odbyły się Jasełka, które zaprezentowali uczniowie klasy VI pod kierunkiem p. Agnieszki Woźniak i p. Karola Jabłońskiego. Kolędy i pastorałki przygotowała p. Janina Lewandowska i przy jej akompaniamencie wszyscy włączyli się do ich śpiewania. Miło nam było gościć Wota Gminy Dobroń p. Roberta Jarzębaka. Przedstawienie przypomniało nam narodziny Dzieciątka Jezus i okoliczności temu towarzyszące. Wprowadziło w nastrój Świąt Bożego Narodzenia.
Agnieszka Woźniak
Recytatorski sukces szóstoklasistek…
Tuż przed świętami, 17 grudnia 2015 roku o godz. 11.00 w Młodzieżowym Domu Kultury w Pabianicach odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski pt. ,,Maria Konopnicka- znana nieznana’’. Naszą szkołę reprezentowały: Antonina Wróblewska, Julia Antonowicz i Amelia Łydka. Do konkursu przygotowywała je pani Magdalena Sokołowska. Uczestnicy mieli za zadanie zaprezentować utwór poetycki i fragment prozy. W recytatorskich zmaganiach brali udział uczniowie z 8 szkół powiatu pabianickiego. Nasze dziewczęta okazały się bezkonkurencyjne – Tosia Wróblewska zajęła I miejsce , a Julka Antonowicz II !
Były dyplomy i nagrody od organizatorów – a od nas GRATULACJE!
Autorka tekstu: Patrycja Papuga – kl.VI
Dzień Patrona
Czwartego grudnia 2015 roku o godz. 10.00 odbyła się uroczystość szkolna z okazji 90. rocznicy śmierci Władysława Stanisława Reymonta i 15. rocznicy nadania szkole imienia tego pisarza. Od samego rana po korytarzach szkolnych przechadzały się ,,przyjaciółki pisarza” i obwieszczały, że do naszej szkoły przybył dziś Noblista . Siedział on przy stoliku ze swoim sekretarzem i rozdawał autografy. Na początku uroczystości zostały ogłoszone wyniki konkursów zorganizowanych przez panią Magdalenę Sokołowską: konkursu plastycznego ,,Tak wyglądałyby Lipce, gdyby mieszkał w nich Reymont” oraz konkursu ortograficznego ,,Piszemy jak Reymont w Chłopach”. W pierwszym wyróżnienia otrzymali: Julia Antonowicz, Dominika Orszulak i Nikodem Nowakowski. Dyktando najlepiej napisała Julia Antonowicz, a wyróżnieni to: Antonina Wróblewska i Jakub Antonowicz. Zwycięzcy dostali nagrody i dyplomy. Po ogłoszeniu wyników rozpoczęła się uroczystość. Na początku został wyświetlony film prezentujący uroczystość nadania szkole imienia, która odbyła się 5 grudnia 2000 r. Następnie na scenę wbiegł gazeciarz z „Kuriera Mogileńskiego” z wiadomością o przybyciu do naszej szkoły Władysława Stanisława Reymonta. Później na scenę wszedł sam Reymont, który został zaproszony przez gospodarza do szkolnej kawiarenki. Wszyscy uczestnicy wysłuchali piosenki pt. ,, Reymont marzy” odśpiewanej przez klasę V na znaną melodię ,, Jozin z Bazin”.Uczniowie klasy V w dowcipny sposób zaprezentowali podstawowe informacje o życiu i twórczości pisarza. Pan Reymont podczas akademii wysłuchał arii z opery pt. „Carmen” Bizetta wykonanego przez uczennicę – (śpiewaczkę operową) oraz utworu pt. ,,Marsz Turecki” Mozarta. Na koniec uroczystości zostały odczytane żarty z uczniowskich zeszytów. Pomysłodawcą i reżyserem Dnia Patrona była pani Magdalena Sokołowska.
artykuł napisali: Nikodem Górny
Jakub Antonowicz
O bibliotece w bibliotece!
„Biblioteka to okno na świat” – takie hasło towarzyszyło uczniom kl. IV na podsumowanie zajęć z języka polskiego o książkach. Lekcja, zorganizowana przez p. M. Sokołowską, odbyła się 20 listopada 2015 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Dobroniu. W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda katalog biblioteczny online, w jaki sposób można zostać czytelnikiem tej biblioteki oraz jak jest zgromadzony księgozbiór. Po wcześniejszych lekcjach języka polskiego dzieci wiedziały, jak należy zachować się w bibliotece, więc mogły zastosować tę wiedzę w praktyce. Uczniowie wyszli zadowoleni, z deklaracją o chęci zapisania się do biblioteki oraz zakładkami – prezentami od pań bibliotekarek.
Magdalena Sokołowska
Piątoklasiści czytają przedszkolakom.
Już po raz drugi odbyło się spotkanie uczniów klasy piątej z maluchami. Akcja „Czytamy przedszkolakom” odbywa się raz w miesiącu. Tym razem w sali języka polskiego. Uczniowie bardzo chętnie zaangażowali się te spotkania. Przygotowują do czytania głównie wiersze J. Brzechwy i J. Tuwima. Przedszkolaki z uwagą słuchają swoich starszych koleżanek i kolegów. Zakończeniem wspólnych czytelniczych spotkań jest słodki poczęstunek. Propagowaniem czytelnictwa w takiej formie zajęły się panie Ewa Górna i Magdalena Sokołowska. Akcja zaplanowana jest na cały rok szkolny, a może dłużej…
Magdalena Sokołowska
Cicho, ciszej… Dbam o zdrowie
Samorząd Uczniowski postanowił w bieżącym roku szkolnym zwrócić uwagę uczniów na problem, jakim jest hałas w szkole. Jeszcze w październiku uczniowie naszej szkoły zapoznali się z graficzną prezentacją pokazującą, jak różne poziomy natężenia hałasu wpływają na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Patrycja Papuga (kl. VI) i Kuba Antonowicz( kl. V) ankietowali swoich kolegów i koleżanki pytając, w jaki sposób wpływa na nich hałas.
Z przeprowadzonych „badań” wynika, że głośne zachowanie przeszkadza wszystkim ankietowanym. Rozpoczęliśmy więc akcję –uczniowie klas I-VI przygotowali prace plastyczne ze swoimi pomysłami, jak ciekawie i spokojnie spędzić przerwę oraz jakich zachowań się wystrzegać.
Na początku listopada opiekun Samorządu Uczniowskiego, p. Agnieszka Szerffel, zorganizowała spotkanie dla uczniów naszej szkoły podczas którego wspólnie ustaliliśmy zasady, które pomagają nam ciszej oraz w bezpieczny sposób spędzać czas wolny od zajęć. Obejrzeliśmy również film edukacyjny na temat szkodliwości hałasu i jego negatywnym wpływie na zdrowie człowieka. Ogłoszono konkurs na najspokojniejszą klasę w kategoriach klas I-III oraz I-VI. Już niedługo wyniki konkursu oraz przyznanie nagród dla najbardziej wytrwałych i „pilnujących” ciszy w szkole.
Agnieszka Szerffel
Rodzinny wyjazd do teatru
W ramach edukacji teatralnej pojawiła się propozycja wyjazdu na spektakl baletowy do Teatru Wielkiego w Łodzi. Zaproszenie skierowane zostało także do rodziców uczniów. W efekcie takich działań 13 listopada 2015 roku odbyła się rodzinna wyprawa do teatru. Skorzystało z niej 19 uczniów z klas V-VI oraz 17 dorosłych (rodzice i babcie). Balet „Kopciuszek” w wykonaniu tancerzy Teatru Wielkiego bardzo podobał się wszystkim widzom, były owacje na stojąco, szczególnie ciekawa okazała się scenografia i niektóre układy choreograficzne.
Magdalena Sokołowska
Gminne obchody Święta Niepodległości
Uroczystość rozpoczęła się na cmentarzu gdzie delegacje składały kwiaty pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali do kościoła parafialnego na uroczystą Mszę Świętą. Później odbył się koncert pieśni patriotycznej. W tych uroczystych obchodach Święta Niepodległości, uczniowie klasy VI pod opieką p. Agnieszki Woźniak godnie reprezentowali naszą szkołę.
Było szybko i ciekawie
Tak w dwóch słowach można określić przyrodniczą wycieczkę do Łodzi. Na początek dnia porcja astronomii i wizyta w planetarium. Od gwiazd i wyszukiwania gwiazdozbiorów aż kręciło się nam w głowie. Później krótka lekcja fizyki , która przypominała spotkanie z czarodziejem. W okularach 3D na nosie obejrzeliśmy przygody Piotrusia aby później ruszyć na hit tego dnia laserową strzelnicę. Zakończenie naszej łódzkiej wyprawy to degustacja sushi. Dla niektórych był to pierwszy kontakt z japońską kuchnią . Zdania co do smaku były podzielone.
Jolanta Urbańska
„Wszystko o książce. Z książką za pan brat”
Uczniowie klasy VI realizowali powyższy temat na zajęciach języka polskiego. Pracowali w grupach metodą projektu. W ciągu dwóch tygodni, pod kierunkiem p. Magdaleny Sokołowskiej, wykonywali zadania, rozwijające zainteresowania czytelnictwem i poszerzające wiedzę o literaturze. W efekcie tej pracy powstały plakaty i artykuły prasowe, promujące czytelnictwo, prezentacje multimedialne o początkach piśmiennictwa polskiego oraz o polskich Noblistach. Uczniowie skonstruowali ankietę i przeprowadzili badania nt.”Co i ile czytamy?”. Lekcję podsumowującą projekt – 9 listopada 2015 r.- uatrakcyjniły: scenka teatralna oraz uczeń przebrany za średniowiecznego skrybę.
Magdalena Sokołowska
Koncerty muzyczne
Koncerty muzyczne, które co miesiąc odbywają się w naszej szkole nie tylko poszerzają wiedzę muzyczną, ale dają uczniom okazję spróbowania swoich możliwości, np. w tańcu czy w grze na gitarze elektrycznej.
Konkurs „Twój zawód –twoja kariera”
Dnia 23 października 2015 roku w Powiatowym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli i Doradztwa Metodycznego w Pabianicach odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu „Twój zawód –twoja kariera”. Zadaniem uczniów było przygotowanie prezentacji multimedialnych charakteryzujących dowolnie wybrany zawód. W kategorii szkół podstawowych główną nagrodę otrzymała nasza uczennica klasy VI Julia Antonowicz za prezentację zawodu dziennikarz. Opiekunem była pani Agnieszka Woźniak.
Agnieszka Woźniak
Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu…
15.10.2015r. (czwartek) uczniowie klas IV-VI, pod opieką p. Agnieszki Szerffel oraz p. Agnieszki Woźniak, wybrali się do kina Cinema City w Łodzi na film „Mały Książę”. Reżyser ekranizacji powieści ukazał „Małego Księcia” w nowej, atrakcyjnej dla młodego widza odsłonie. Po powrocie do szkoły uczniowie otrzymali materiały edukacyjne do obejrzanego filmu.
Agnieszka Szerffel
Spotkanie ze Strażakiem
W październiku gościliśmy w szkole p. Krzysztofa Lichotę –strażaka. W trakcie spotkania przybliżona została uczniom charakterystyka pracy w PSP. Uczniowie z klas IV-VI zapoznali się z procesem rekrutacji do tej formacji mundurowej, oraz zakresem jej działań. W trakcie prelekcji dowiedzieli się jak wygląda dzień pracy strażaka, a prelegent odpowiedział na wszystkie wnikliwe pytania młodzieży.
Agnieszka Szerffel
DZIEŃ KEN
13 października 2015 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji dnia Komisji Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy VI przedstawili prezentację dotyczącą historii tego święta. Przy okazji przypomnieli zebranym historię związaną z naszą placówką oświatową. Uczniowie klas IV – VI zaśpiewali wszystkim pracownikom szkoły dwie piosenki. Patrycja Papuga uczennica klasy szóstej przygotowała prezentację multimedialną o nauczycielach naszej szkoły. Były również życzenia, podziękowania i kwiaty.
Krystyna Pacholak
Nowy Samorząd Uczniowski
Po dwutygodniowej kampanii wyborczej, w której wzięli udział kandydaci do zarządu Samorządu Uczniowskiego, w szkole odbyły się wybory. Każda z klas IV-VI wyłoniła minimum trzech kandydatów starających się o stanowisko Przewodniczącego SU. Okazało się, że największe poparcie wśród głosujących ma Patrycja Papuga z klasy VI. Zastępcą Patrycji został Jakub Antonowicz z klasy V. Nadszedł dla nich czas wytężonej pracy.
Opiekun Samorządu Uczniowskiego
Agnieszka Szerffel
Spotkanie z pszczelarzem
Dnia 02 października 2015r. w Szkole Podstawowej w Mogilnie Dużym odbyło się kolejne spotkanie z pszczelarzem. Dzieci z klas 0-III oraz najmłodsze pociechy z naszego przedszkola mogły zobaczyć sprzęt, za pomocą którego pszczelarz pozyskuje miód z plastrów. Mogły same spróbować pokręcić wirówką do momentu pojawienia się miodu na jej ściankach. Dzieci z zapartym tchem i ogromną uwagą słuchały pana pszczelarza i wiele zapamiętały z niezwykle ciekawego spotkania.
Mariola Kopycka- Robak
Zawody sportowe – biegi przełajowe
W rozegranym 18 września 2015r. XVI Wrześniowym Biegu Przełajowym, będącym jednocześnie Mistrzostwami Powiatu w indywidualnych biegach przełajowych wystartowało 451 zawodników, w tym:
– ze szkół podstawowych: 94 zawodniczki i 85 zawodników
– z gimnazjów: 73 zawodniczki i 61 zawodników
– ze szkół ponad gimnazjalnych : 68 zawodniczek i 70 zawodników.
Klasyfikację drużynową sporządzono wedle regulaminu Łódzkiego Szkolnego Związku Sportowego, i tak o wyniku danej szkoły decydowała suma pięciu najlepszych wyników indywidualnych przeliczanych na punkty wg w/w regulaminu.
Spośród 85 zawodników startujących ze szkól podstawowych bieg wygrał Nikodem Nowakowski ze szkoły podstawowej w Mogilnie Dużym. Zwycięstwo dało awans zawodnikowi na Mistrzostwa Województwa Łódzkiego.
Finał Wojewódzki Indywidualnych Biegów Przełajowych odbył się 2 października 2015 r. w Uniejowie, w którym wystartowało 526 zawodników, w tym:
– ze szkól podstawowych 83 zawodniczki i 86 zawodników
– z gimnazjów: 80 zawodniczek i 101 zawodników
– ze szkół ponad gimnazjalnych : 80 zawodniczek 96 zawodników
Nikodem Nowakowski reprezentujący SP Mogilno Duże, który zajmując pierwsze miejsce w finałach powiatowych, udowodnił iż nie było to dziełem przypadku i na Mistrzostwach Województwa Łódzkiego uplasował się na 7 pozycji.
Dawid Wojciechowski
Już 1 września…pora do szkoły…
Skończyły się wakacje, powitaliśmy rok szkolny 2015/2016. Pani dyrektor przywitała uczniów, rodziców i pracowników szkoły. Przybył również na spotkanie wójt Gminy Dobroń pan Robert Jarzębak, który życzył wszystkim owocnej pracy w nowym roku szkolnym. W klasach wychowawcy przypominali o bezpieczeństwie uczniów w szkole oraz w drodze do i ze szkoły.