Uroczystość zakończenia roku szkolnego odbyła się 23 czerwca 2017 roku.
Podczas części oficjalnej zostały wręczone nagrody i świadectwa z wyróżnieniem dla najlepszych uczniów oraz listy gratulacyjne dla rodziców. W tym roku szkolnym najlepszym uczniem ze średnią 5,45 okazał się Jakub Antonowicz, uczeń klasy VI. Następnie uczniowie klasy VI i IV zaprezentowali wakacyjny program artystyczny. Po występach wszyscy udali sie do klas na spotkania z wychowawcami, gdzie pozostali uczniowie odebrali swoje świadectwa. I wreszcie można cieszyć się wakacjami.
Agnieszka Woźniak
Festyn Mogilno 2017
W bieżącym roku szkolnym 04 czerwca odbył się już 17 festyn w nasze szkole. Tradycyjnie wystąpiła Orkiestra Dęta z Dobronia znana z ogromnych tradycji i bogatej historii, gościły również Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Mogilnie Małym, które przy swoim stoisku uczyły robić kwiaty z krepiny. Odbył się konkurs plastyczny pod hasłem „Alkoholu nie pijesz zdrowo żyjesz”, można było przy pomocy p. Donaty Lesińskiej ulepić coś z gliny w ramach zajęć ceramicznych. Przygotowane były zajęcia sportowe i zręcznościowe, zaś występy uczniów naszej szkoły i szkoły w Chechle ujęły wszystkich najbardziej. Uroczy był taniec zumba wykonany przez uczniów klas 0 – III, przygotowany pod kierunkiem p. Piotra Włodarczyka oraz przedstawienie „Ratowniczy rap” zaprezentowany przez uczniów klasy II. Każdy mógł zjeść coś dobrego: kaszankę, kiełbaskę, ciasteczko przy kawce. Niewątpliwie był to miły czas do spędzenia w gronie rodzinnym.
Agnieszka Woźniak
Czy jesteś „Eko”?
Pod takim hasłem odbył się ogólnoszkolny test dla uczniów klas II – VI. Przewodnikiem po teście była multimedialna prezentacja, która obok pytań i punktacji zawierała prawidłowe odpowiedzi poparte zdjęciami pokazującymi na przykład w co powinniśmy mieć zawinięte śniadanie do szkoły, jak myć zęby oszczędzając wodę, z czym powinniśmy udać się do sklepu na zakupy. Po podsumowaniu zdobytych punktów każdy z nas wystawił sobie ocenę i usłyszał co powinien poprawić w swym postępowaniu.Celem testu była głównie edukacja ekologiczna ale i aspekt wychowawczy związany ze współpracą starszych i młodszych uczniów został osiągnięty
Jolanta Urbańska
Dnia 16 maja br. odbył się XVIII Gminny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas trzecich o nagrodę Wójta Gminy Dobroń. Najlepszy wynik uzyskała uczennica: Martyna Nowak ze Szkoły Podstawowej w Dobroniu. Drugie miejsce przypadło Kacprowi Jurkowi z w/w szkoły . Trzecie miejsce zdobył uczeń ze Szkoły Podstawowej w Chechle – Jakub Rutkowski. Zwycięzcom konkursu gratulujemy!
Krystyna Pacholak
Wycieczka do Trójmiasta
W dniach 15-16 maja odbyła się dla klas IV- VI wycieczka do Gdańska, Gdyni i Sopotu. Najpierw pojechaliśmy na Westerplatte gdzie zobaczyliśmy pomnik powstańców wybrzeża . Potem zwiedziliśmy główny Gdańsk. Wieczorem dojechaliśmy do ośrodka, rozlokowaliśmy się w pokojach i następnie poszliśmy na plażę. Po obiadokolacji mieliśmy trochę wolnego czasu i potem była dyskoteka, a o 22:00 rozpoczęła się cisza nocna.
Następnego dnia spakowaliśmy się, poszliśmy na śniadanie i pojechaliśmy do Gdyni, gdzie nasza pani przewodniczka oprowadziła nas po statku niszczycielu – ORP Błyskawica, na którym poznaliśmy jego historię. Następnie spacerem ruszyliśmy na obiad.
Po smacznym obiedzie pojechaliśmy do Sopotu gdzie podziwialiśmy Grand Hotel i przespacerowaliśmy się po najdłuższym molo w Europie (515,5m). Potem był czas na kupienie pamiątek. Zobaczyliśmy „Krzywy dom” i ruszyliśmy do autokaru. Podróż minęła nam szybko i około 21 byliśmy w domu.
Wycieczka była bardzo udana gdyż zobaczyliśmy wiele ciekawych oraz historycznych miejsc ważnych dla Polaków.
Maja Nastarowicz kl. VI
„ Polaków drogi do niepodległości”
Tak zatytułowany jest Gminny Konkurs Historyczny, którego I edycja odbyła się 11 maja 2017r.
Celem konkursu było poszerzanie wiedzy historycznej uczniów na temat ważnych etapów walki o niepodległość Polski, ale również kształtowanie patriotyzmu poprzez przykład bohaterskich postaw i integracja uczniów z terenu gminy Dobroń.
W tym roku konkurs dotyczył polskich powstań narodowych. Uczestnicy musieli wykazać się dogłębną wiedzą na temat powstania kościuszkowskiego, listopadowego i styczniowego. Należy podkreślić, że wszyscy uczniowie ( w liczbie 13), którzy reprezentowali szkoły z terenu gminy Dobroń wykazali się dużą wiedzą. Najwyższe wyniki osiągnęli:
Bartosz Grobelny/ Jakub Antonowicz – SP Mogilno
Amelia Zajączkowska – SP Dobroń
Jakub Smolarek – SP Mogilno
WYRÓŻNIENIA:
Antoni Śliz – SP Mogilno
Bartosz Denuszek – SP Chechło
Serdecznie dziękuję uczniom oraz ich opiekunom, p. Dagmarze Kaftańskiej i p. Tomaszowi Antoniakowi za trud włożony w przygotowanie do konkursu. Zapraszam uczniów, którzy osiągnęli najwyższe wyniki oraz ich opiekunów na rozdanie nagród, które odbędzie się 4 czerwca 2017 r. na festynie w Mogilnie. Pragnę również nadmienić, że w przyszłym roku tematem II edycji konkursu będzie walka Polaków o niepodległość podczas I wojny światowej.
Wioletta Neugebauer
„Wiosna nad Grabią”
To tytuł rajdu gminnego o charakterze konkursu klas, w którym klasa VI zwyciężyła. Nie było to proste. Na wynik pracowała cała klasa w konkurencjach sportowych i naukowych. Do tego okazało się, iż zdjęcie klasowe, które wykonane było wg pomysłu uczniów tej klasy zostało uznane za najoryginalniejsze .Biorąc pod uwagę, iż w rajdzie brało udział 11 klas Gratulacje powinny być jeszcze większe.
Gminny Konkurs Matematyczny w Dobroniu- 28.04.2017r.
Corocznie uczestniczymy w konkursie ” Z matematyka za pan brat” organizowanym przez p. Małgorzatę Stawiak- nauczycielkę matematyki w Dobroniu. Na 19 uczniów z trzech szkół: Dobroń, Mogilno, Chechło nasi uczestnicy zdobyli dwa miejsca.
Hania Bartczak w kategorii klas czwartych zajęła III miejsce, zaś Jakub Antonowicz w kategorii klas VI zajął II miejsce. Uczniowie przygotowywani byli przez p. Agnieszkę Woźniak. Gratulacje.
Agnieszka Woźniak
Recytatorskie zmagania
W czwartek 27 kwietnia 2017 roku w naszej szkole odbył się już po raz piąty Gminny Konkurs Recytatorski , tym razem pod hasłem ,, Człowiek to brzmi pięknie…”. Swoje umiejętności zaprezentowali uczniowie szkół podstawowych z Mogilna, Dobronia i Chechła. W jury byli nauczyciele poloniści. Naszą szkołę reprezentowali: Amelia Łydka z klasy VI, Igor Kłos z klasy V, Julia Mańka z klasy IV i Patrycja Kuliberda z klasy IV. W sumie wystąpiło jedenaścioro uczniów. Igor zajął II miejsce, a Amelia – III.
Gratulujemy zwycięzcom!
Nikodem Górny kl.VI
Wyjazd do kina i Muzeum Miasta Pabianic
W dniu 16 marca 2017 roku uczniowie klasy IV i V oglądali w kinie film przygodowy pt. ” Był sobie pies”, który kształtował cechy opiekuńczości oraz przyjaźni. Następnie udaliśmy się do Muzeum Miasta w Pabianicach, gdzie odbyła się lekcja prowadzona na wystawie „Witamy w Nanoświecie”. Gościła nas tam p. Justyna Ruszkiewicz, która przybliżyła wszystkim zagadnienia związane z innowacjami z różnych dziedzin naukowych. Zajęcia zostały zrealizowane na interaktywnych stanowiskach, co pozwoliło poznać i zrozumieć niewidzialny gołym okiem mikroświat.
Agnieszka Szerffel i Agnieszka Woźniak
Teatr profilaktyczny w wykonaniu uczniów gimnazjum z Dobronia
Zamierzeniem przedstawienia było pokazanie uzależnienia od sławy. Akcja dzieje się w niebie, gdzie najsłynniejsi ludzie m. in. (władcy, uczeni, przywódcy) kłócą się o to, kto jest najważniejszy. Przedstawienie wskazywało na ludzkie słabości: egoizm, rządzę władzy i sławy. Jednakże należy pamiętać o pokorze, skromności bo one doprowadzą nas do szczęścia. Pracę z grupą teatralną prowadzi p. Monika Pawełczyk. Gratulujemy prowadzącej i aktorom.
Agnieszka Woźniak
Piąte urodziny Święta Matematyki – 10 marca 2017r.
Uczniowie klas I-VI spotkali się piąty raz na Święcie Matematyki, by rywalizować między sobą w różnych konkurencjach. Gościliśmy Wójta Gminy Dobroń p. Roberta Jarzębaka, który był fundatorem nagród dla każdej klasy i jednocześnie przewodniczącym Jury. Jednym z zadań dla klas było upieczenie tortu o matematycznym kształcie i nietypowej nazwie. Jury spośród sześciu, wybrało tort pierwszoklasistów , na którym zabłysła świetlna fontanna. Zadanie plastyczne polegało na przygotowaniu przez klasy młodsze wycinanki matematycznej, a przez klasy starsze witrażu matematycznego. Kolejną konkurencją były parady z rekwizytami przy muzyce. Uczniowie przygotowali takie pokazy:
kl. I – „Paradę cyfr”
kl.II – ” Paradę dni tygodnia”
kl.III – ” Paradę miesięcy”
kl.IV – „Paradę trójkątów”
kl.V – ” Paradę czworokątów”
kl.VI – „Paradę graniastosłupów prostych”.
Uczniowie klas IV-VI rozwiązywali zagadkę o liczbach trójkątnych a na zakończenie dwóch reprezentantów z każdej klasy odpowiadało na dwa pytania. Dowody na wszechobecność matematyki zostały zaprezentowane w filmach. Na zakończenie wręczono każdej klasie nagrody. Święto Matematyki jest formą nauki poprzez zabawę. W przygotowanie imprezy mieli swój udział uczniowie z wychowawcami jak i rodzicami. Serdecznie wszystkim dziękuję za zaangażowanie.
Agnieszka Woźniak
Spotkanie literackie
Niewiele osób, także dorosłych ma możliwość porozmawiać z twórcą i artystą, jakim jest pisarz. W naszej szkole takie wydarzenie miało miejsce już po raz drugi. We wtorek 28 lutego odbyło się spotkanie literackie z panem Pawłem Beręsewiczem. Jest to autor wielu książek dla dzieci i młodzieży oraz tłumacz literatury dziecięcej. W czasie spotkania pisarz ciekawie zaprezentował swoje trzy książki: „ Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”, „Więcej niż klub” i „Poczet psujów polskich”. Przy prezentacji towarzyszyli mu uczniowie, których zaprosił do wspólnej pogawędki o książkach przy „kawce” i „herbatce”. Mieliśmy możliwość zadawania pytań pisarzowi. Było ich dużo, głównie dotyczyły one wątków z życia autora oraz jego utworów. Spotkanie zakończyło się podpisywaniem przez pana Beręsewicza książek, które wcześniej zakupiliśmy. Spotkanie było bardzo ciekawe i zabawne.
Uczniowie kl.V
Poczuliśmy wiosnę
Pomimo niskich temperatur na dworze, klasa V postanowiła przyspieszyć nadejście wiosny
i przyrządziła na jednej z lekcji wychowawczych sałatki warzywne oraz owocowe. Uczniowie chcą zadbać o formę i dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin, zwłaszcza po wyczerpującej zimie. Przy okazji doskonalili swój warsztat kulinarny. To była uczta nie tylko dla podniebienia, ale również dla oczu.
Agnieszka Szerffel
Żołnierze Niezłomni- Cześć i chwała bohaterom
1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W naszej szkole w ramach obchodów tego święta został zorganizowany konkurs wiedzy oraz spotkanie z pracownikiem IPN-u.
Dokładnie 1marca uczniowie kl.V i VI przystąpili do pisania testu, którego autorem był p. Z. Sysio.
Natomiast 2 marca szkołę odwiedził p. Artur Ossowski z łódzkiego IPN-u. Nasz gość poprowadził zajęcia dla kl. IV-VI podczas, których wyjaśnił uczniom kto kryje się pod określeniem Żołnierze Wyklęci oraz zaprosił uczniów do zabawy w nietypowe puzzle. Zadanie polegało na ułożeniu mapy przedwojennej Polski oraz umieszczeniu na niej symboli oznaczających ważne miejsca związane z biografią kpt. Stanisława Sojczyńskiego (były to m.in. Łódź i Radomsko).
Na koniec spotkania zostały ogłoszone wyniki konkursu o Żołnierzach Wyklętych.
1 miejsce zajął Antoni Śliz; 2 miejsce: Przemysław Jakubczak; 3 miejsce: Zofia Aleksandrowicz, Amelia Łydka.
Serdecznie gratulujemy nagrodzonym oraz wszystkim uczestnikom konkursu, którzy wykazali się dużą wiedzą.
Mamy nadzieje, że konkurs, spotkanie, gazetka historyczna oraz udekorowane schody pozwoliły wszystkim uczniom zapamiętać dzień 1 marca i uczcić pamięć o Żołnierzach Wyklętych.
Wioletta Neugebauer
Zajęcia z kultury brytyjskiej
Dnia 15 lutego w naszej szkole rozpoczęły się dodatkowe lekcje z kultury brytyjskiej. Adresatem zajęć są uczniowie klasy VI, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę z zakresu geografii, historii oraz życia codziennego mieszkańców Wielkiej Brytanii. Omawiane tematy to m.in. znani sportowcy, zabytki Londynu, rodzina królewska oraz inne. Spotkania odbywają się raz w tygodniu do końca bieżącego roku szkolnego. Zajęcia prowadzi p. Agnieszka Szerffel. Podczas pierwszej lekcji uczniowie przygotowali śniadanie angielskie.
Agnieszka Szerffel
Warsztaty z rękodzieła
W piątek, 17 lutego w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty przygotowane przez KGW w Mogilnie Małym. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich już po raz drugi w roku szkolnym gościły w naszej szkole. Podczas pierwszego spotkania zapoznały uczniów z historią swojej działalności oraz rękodziełem. W piątek natomiast odbyły się zajęcia praktyczne –nauka robienia kwiatów z krepiny. Zaprosiliśmy również naszych gości do obejrzenia wystawy rękodzieła-prac przyniesionych przez naszych uczniów, wykonanych przez babcie, mamy, ciocie oraz inne osoby z ich rodzin i znajomych. Piątkowe popołudnie było przygotowaniem do kolejnych warsztatów, które odbędą się już w marcu. Dziękujemy Paniom za zaangażowanie i pomoc w organizacji spotkań, które są okazją do wspólnego spędzenia czasu i działalności na rzecz integracji pokoleń.
Agnieszka Szerffel
Zabawa choinkowa
Jak co roku przed feriami była zorganizowana zabawa choinkowa. Jest to czas kiedy uczniowie mogą zaprezentować swoje umiejętności taneczne. Sala została udekorowana przez wychowawczynie klas 0-III.
Agnieszka Woźniak
„Podbijamy Warszawę”
Tuż przed feriami, 12 stycznia 2017 r. uczniowie naszej szkoły wraz z uczniami Gimnazjum w Dobroniu wybrali się na podbój stolicy. Naszym celem było Muzeum Powstania Warszawskiego i Planetarium przy Centrum Kopernika. Wyjazd został zorganizowany jako lekcja historii w terenie przez p. Wiolettę Neugebauer. Jak na lekcję przystało uczniowie zostali przepytani z wiedzy na temat II wojny światowej. W tej dziedzinie najlepsi okazali się uczniowie klasy VI, było im na pewno łatwiej niż pozostałym , gdyż w szkole właśnie zakończyliśmy omawianie działu dotyczącego II wojny. Należy również dodać, że wyjazd do muzeum był pomysłem szóstoklasistów, który pojawił się podczas realizacji tematu o Powstaniu Warszawskim.
Z powtórzoną i uzupełnioną wiedzą ruszyliśmy oglądać ekspozycję Muzeum. Uczniom bardzo podobała się forma prezentacji faktów dotyczących powstania. Duże zainteresowanie wzbudziły eksponaty, odgłosy, kanały, replika Liberatora, a przed wszystkim film „ Miasto ruin”. Pełni wrażeń i wiedzy opuściliśmy muzeum i udaliśmy się na warszawską Starówkę. Tam lekki obiadek oraz krótka lekcja na temat historii stolicy przy Zamku Królewskim. Kolejny celem było Planetarium, w którym obejrzeliśmy film „ Na skrzydłach marzeń” ukazujący drogę wynalazców do zbudowania machiny latającej. Zawitaliśmy do pracowni mistrza Leonarda, poznaliśmy wielu marzycieli, którzy chcieli latać aż udało się to braciom Wright. Po takiej dawce historii zaprezentowanej w bardzo ciekawy sposób zadowoleni wróciliśmy do domów.
Wioletta Neugebauer
Jasełka
Dnia 20 grudnia 2016r. uczniowie klasy VI zaprezentowali Jasełka przygotowane pod kierunkiem p. Ewy Bernasiak. Akcja miała miejsce w niebie, piekle i na ziemi. Przygotowanie dekoracji wspomagała p. Agnieszka Woźniak. Przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy p. Robert Jarzębak oraz Proboszcz Parafii Dobroń ksiądz Sławomir Klich. Jasełka przypomniały nam historię narodzin Pana Jezusa, dostarczyły wielu wrażeń i wzruszeń oraz skłoniły do zastanowienia i zatrzymania się na chwilę w tym „zabieganym” świecie. Niewątpliwie wprowadziły nas w nastrój Świąt Bożego Narodzenia.
Agnieszka Woźniak
Razem przeciwko przemocy
W dniach 07.12.2016r. i 14.12.2016r. w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy i zajęcia profilaktyczne pt. „Razem przeciwko przemocy”, adresowane do uczniów klas IV – VI. Organizatorami zajęć i konkursu byli Komenda Powiatowa Policji w Pabianikcach i pedagog szkolny Zbigniew Sysio a nagrody ufundował Urząd Gminy w Dobroniu. Dnia 7 grudnia 2016 roku na terenie szkoły uczniowie klas IV-VI pod okiem pedagoga szkolnego Zbigniewa Sysio rozwiązywali test wiedzy. Po nim wykazując się kreatywnością i pomysłowością stworzyli hasło antyprzemocowe. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu z udziałem uczniów szkoły oraz zaproszonych gości nastąpiło 14 grudnia. Wśród gości byli inspektor do spraw oświaty z Urzędu Gminy w Dobroniu Pani Anna Szczepanik,Komendant Powiatowy Policji w Pabianicach mł. insp. Piotr Beczkowski i profikaltyk społeczny sierż. szt. Aleksandra Białkowska. Na początku uroczystości Dyrektor Pani Renata Jary oraz Komendant Powiatowy Policji przywitali się z uczniami i wygłosili krótką prelekcję poświęconą przemocy. Następnie profilaktyk społeczny zaprezentował uczniom prezentację nawiązującą do tematyki konkursu. Dzieci miały również możliwość wysłuchania opowiadania o przemocy i obejrzenia filmu profilaktycznego pt ,, Przemoc w szkole”. Po projekcji nadszedł czas na uroczyste rozstrzygnięcie konkursu, podczas którego Komendant Powiatowy Policji mł. insp. Piotr Beczkowski wspierany przez pedagoga Zbigniewa Sysio wręczył najlepszym uczniom dyplomy i nagrody ufundowane przez Gminę Dobroń. Wszystkie dzieci otrzymały również z rąk komendanta elementy odblaskowe. Jak zwykle zaproszeni goście byli pod wielkim wrażeniem kultury osobistej naszych dzieci, ich otwartości i łatwości z jaka nawiązują kontakty interpersonalne.
Nagrodzeni:
Klasa IV
Wiktoria Grobelna
Hanna Bartczak
Katarzyna Szymczak
Klasa V
Wiktoria Pawłowska
Szymon Górny
Michał Śliz
Klasa VI
Jakub Antonowicz
Przemek Jakubczak
Zofia Aleksandrowicz
Nagrodę za najlepsze hasło otrzymał Michał Śliz.
Autor artykułu: Zbigniew Sysio
Rodzinny wyjazd do teatru
Środowy wieczór 7 grudnia uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi rodzicami, babciami, dziadkami spędzili w Teatrze Wielkim w Łodzi. Tym razem był to spektakl baletowy „Dziadek do orzechów” do muzyki Piotra Czajkowskiego. Barwne, dynamiczne i efektowne przedstawienie zrobiło duże wrażenie na wszystkich, wprowadzając jednocześnie w świąteczną atmosferę . Dla niektórych osób był to pierwszy pobyt w tym teatrze i na tego rodzaju przedstawieniu. Wyjazd zorganizowała pani Magdalena Sokołowska. Warto przypomnieć, że w roku ubiegłym podziwialiśmy „Kopciuszka”. Ciekawe co czeka nas za rok…
Igor Kłos kl.V
Świąteczne ozdoby
Pod takim hasłem uczniowie klas IV-VI prezentowali „ekologiczne ozdoby świąteczne” . Wśród gwiazdek, bombek, choinek i bałwanków uczniowie w głosowaniu tajnym wybrali „Nagrodę publiczności” Został nią bałwan wykonany z kubeczków jednorazowych przez W. Warszawskiego z kl.VI. Jury przyznało także nagrody za:
– interesującą choinkę z liści laurowych P. Cieciorowskiemu,
-oryginalną tekturową choinkę Filipowi Wnukowi ,
-zestaw bałwanków Nikodemowi Górnemu,
-zestaw ciekawych żarówkowych bombek Igorowi Kłosowi.
Gratulacje należą się nie tylko nagrodzonym ale wszystkim, którzy prezentowali swe prace.
Odwiedziny Mikołaja
Tradycyjnie już dnia 6 grudnia zabrzmiał w naszej szkole wesoły dźwięk dzwoneczka.To znak, że odwiedził nas św. Mikołaj. Taki prawdziwy! – jak ocenił jeden z pierwszoklasistów. Faktycznie nasz gość odziany był w strój biskupa. Na głowie miał mitrę, a w ręku trzymał pastorał. Jednego możemy być pewni, nie był to żaden krasnal z hipermarketu, czy reklamy. Oczywiście św. Mikołaj zapytał, jak sprawowaliśmy się przez miniony rok. Niektóre odpowiedzi „TAAAAK” wybrzmiewały nieco nieśmiało i z pewnym niepokojem, ale nasz gość okazał się nader łaskawy i wręczył każdemu słodki upominek. Zapewnił, że nie zapomni do nas wstąpić również za rok. Obiecaliśmy, że będziemy grzeczni, a nasi nauczyciele ufają, że tego postanowienia będziemy się trzymać.
eRJot
Reymontowskie Święto Szkoły
Już po raz szesnasty szkoła świętowała , czcząc pamięć o swoim patronie Wł. St. Reymoncie. Obchody zaczęły się dwa tygodnie wcześniej wyjazdem klasy VI do Lipiec Reymontowskich. 5 grudnia od rana na korytarzach szkolnych pojawili się uczniowie przebrani za pisarza, a towarzyszyły im dziewczęta w strojach z przełomu wieków XIX i XX, czym budzili ogólne zainteresowanie i podziw. W czasie przerw rozdawane były „biograficzne puzzle”, zabawa polegała na dobieraniu pytań i odpowiedzi, dotyczących wątków z życia i twórczości Noblisty. Na spotkaniu w świetlicy uczniowie klasy VI opowiedzieli o wycieczce do Lipiec i wrażeniach z Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Życiu i Twórczości Reymonta, prezentując zdjęcia. Był także program artystyczny, który zwieńczył taniec – walc z filmu „Ziemia obiecana” w wykonaniu uczniów.
Magdalena Sokołowska
Śledzimy ducha Reymonta na wyprawie po Lipcach Reymontowskich
W poniedziałek 14 listopada klasa VI pojechała na zorganizowaną przez p. M. Sokołowską wycieczkę do Lipiec Reymontowskich. Głównym celem wyjazdu był udział w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Życiu i Twórczości Wł. St. Reymonta. Chcieliśmy także poznać miejsce akcji powieści „Chłopi”. Na początku zwiedzaliśmy ,,Galerię i Staroci Regionalnych”, gdzie zgromadzono wiele narzędzi i sprzętów, związanych z rolnictwem, życiem codziennym w XIX w. oraz tradycyjne, ludowe stroje łowickie. Niezwykłym zbiorem okazały się wydania „Chłopów”. Właściciel zgromadził 170 egzemplarzy, z różnych lat i różnych krajów, m.in. było wydanie chińskie.
Następnie pojechaliśmy do Muzeum Regionalnego. Ekspozycje tam zgromadzone dotyczyły życia i twórczości pisarza, m.in. listy, artykuły, zdjęcia. Była również wystawa historyczno – etnograficzna „Tradycje lipieckie”. Ponadto eksponaty z czasów wojny oraz gliniane figurki przedstawiające bohaterów ,,Chłopów”. Po zwiedzeniu galerii i muzeum pojechaliśmy na obiad do szkoły , a następnie kibicować uczestnikom konkursu. Naszą szkołę reprezentowali: Z. Aleksandrowicz, J. Antonowicz i N. Górny. Zajęliśmy IV miejsce. To duży sukces, zważywszy na wysoki poziom konkursu i trudność pytań, a poza tym, kto chciałby z nieprzymuszonej woli przeczytać „Chłopów”? A taki był jeden z wymogów.
Po skończonym konkursie i rozdaniu nagród wróciliśmy do szkoły w Mogilnie Dużym. Wycieczka bardzo nam się podobała i chętnie byśmy taki wyjazd powtórzyli.
Maja Nastarowicz kl.VI
Koncert pieśni patriotycznych
Dnia 16 listopada odbył się w naszej szkole koncert poświęcony pieśniom patriotycznym. Wzięli w nim udział uczniowie klas IV-VI. Wykonali pod kierunkiem i przy akompaniamencie p. Janiny Lewandowskiej następujące hymny i pieśni: „Mazurek Dąbrowskiego”, „Polska flaga”, „Pierwsza kadrowa”, „O mój rozmarynie”, „Warszawskie dzieci”, „Przybyli ułani”, „Legiony”, „Hej, hej ułani”, „Wojenko, wojenko”, „Rozkwitały pąki”, „Piechota”. Pieśni patriotyczne opowiadają o Ojczyźnie, sławnych Polakach i ich dokonaniach. Niektóre z nich zagrzewały walczących do boju. Współcześnie pieśni patriotyczne najczęściej wykonuje się zbiorowo podczas ważnych uroczystości państwowych i szkolnych. Informacje o wykonywanych przez uczniów pieśniach przekazali: Amelia Łydka i Jakub Antonowicz, jak również poprowadzili cały koncert.
Janina Lewandowska
Uczestniczyliśmy w gminnych obchodach Święta Niepodległości
Uczniowie klasy VI licznie wzięli udział w gminnych obchodach Święta Niepodległości, pomimo chłodnej i deszczowej pogody. Złożyli kwiaty pod pomnikiem na cmentarzu oraz godnie uczestniczyli w poczcie sztandarowym.
Magdalena Sokołowska
Niepodległość, wolność
Dnia 10 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel upamiętniający 98 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Można powiedzieć, że apel był podsumowaniem działań, które zostały podjęte przez p. Wiolettę Neugebauer- nauczyciela historii i p. Zbigniewa Sysio- pedagoga szkolnego, w ramach edukacji patriotycznej. Ostatnie dwa tygodnie poświęciliśmy na konkursy, dekoracje upamiętniające Dzień Niepodległości, ale również najważniejsze wydarzenia z historii Polski oraz symbole narodowe. Pierwszym działaniem było udekorowanie szkolnych schodów przez państwa Sysiów, które stworzyły drogę do niepodległości. Każdy stopień przypomniał nam ważne wydarzenie historyczne. Kolejnym etapem edukacji stała się historyczna gazetka ścienna, która znajduje się na przeciwko pokoju nauczycielskiego. Znalazły się na niej najważniejsze daty, prace naszych uczniów oraz portret Józefa Piłsudskiego. Dnia 3 listopada klasy IV- VI przystąpiły do konkursu wiedzy o patriotyzmie i historii Polski. Natomiast 8 listopada konkurs o symbolach Polski został przeprowadzony w klasach II- III. Nie zabrakło również zadań dla naszych najmłodszych: grupa 0 i klasa I przygotowały stroje w barwach naszej flagi, które zostały ocenione 10 listopada przez organizatorów.
Oto wyniki naszych konkursów:
Najlepszy strój patriotyczny
grupa O; Norbert Górny, Kaja Grobelna, Julia Karamuz, Filip Misiak, Bartosz Wojciechowski; klasa I- Anna Kaniewska, Natalia Kołasińska, Katarzyna Kuliberda.
Konkurs wiedzy- ZWYCIĘZCY
klasa II; Aleksander Kłos, Kinga Saładaj
klasa III; Hubert Nowacki, Sylwia Sysio
klasa IV; Julia Mandat
klasa V; Igor Kłos
klasa VI; Jakub Antonowicz.
Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i dziękujemy nauczycielom naszej szkoły za pomoc w organizacji konkursów. Główna uroczystość odbyła się 10 listopada o godz. 9.00 w świetlicy szkolnej. Uczniowie klas V-VI przedstawili drogę Polski od utraty niepodległości do jej odzyskania. Nie zabrakło wierszy, muzyki oraz scen pantomimy. Na uroczystość przybyli Wójt Gminy Dobroń p. Robert Jarzębak oraz Sekretarz Gminy p. Mirosław Rżanek. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w przygotowaniu i przeprowadzeniu Szkolnych Obchodów Dnia Niepodległości.
Organizatorzy: Wioletta Neugebauer, Zbigniew Sysio
Spotkanie z przedstawicielkami Koła Gospodyń Wiejskich
Byliśmy w łódzkim EC1
Piątkowe popołudnie to bardzo dobra pora na powtórkę z przyrody. Ściślej mówiąc nie tyle na powtórkę, co na uświadomienie tego, co można zobaczyć w nocy na jesiennym niebie. Zobaczyliśmy nie tylko gwiazdy, planety z jesiennego nieba ale i pięknie odrestaurowany budynek starej łódzkiej elektrociepłowni. W związku z tematem lekcji „Znaczenie mórz i oceanów” odbyła się także degustacja sushi. Dla wielu z nas były to nowe doświadczenia smakowe i ocena jaką uzyskał ten specyfik waha się w skali 10-stopniowej w okolicach „sześciu”.
Jolanta Urbańska
Zatopione w galaretce…..
Taki tytuł miała wystawa przygotowana przez uczniów kl.IV-VI w ramach pracy domowej z przyrody. Celem był rozwój kreatywności uczniów i zapoznanie się bliżej z wartościami i zagrożeniami jakie niosą dla organizmu galaretki. Jeśli do tego dołączymy wspólną degustację to pojawią się następne cele wychowawcze. Cele celami ale najważniejsze, że w ocenie uczniów była to świetna praca domowa. Zobaczyliśmy akwaria, żaby, słonie, sowy, kompozycje kwiatowe i kolejny raz można stwierdzić, iż inwencja twórcza dzieci i rodziców nie zna granic. Gratulacje dla twórców od pełnej podziwu organizatorki wystawy.
Jolanta Urbańska
Wizyta w piekarni – 29 października 2016r.
Uczniowie klasy III przybyli rano do piekarni Kłodaś – Otomański w Dobroniu, powitali pracowników, a następnie przemiłego właściciela. Pan Kłodaś oprowadził wycieczkę po piekarni rozpoczynając od magazynu z mąką. Można było zobaczyć garownik do chleba, elektryczny piec sterowany komputerowo, kadzie i urządzenia do mieszania ciasta, podajniki, rozdzielacze oraz wózki z tacami. Dzieci mogły dotknąć i zobaczyć ciasto chlebowe, łopaty oraz piec chlebowy z wsadem 140 bochenków chleba na jeden poziom, gdzie od 20 do 30 minut trwa proces wypieku. Piekarnia czyściutka, zadbana, piecze różne rodzaje i wielkości chlebków, bułek, rogalików oraz przepysznych pączków i słodkich bułeczek z lukrem. Dzieciaki były pod dużym wrażeniem, a całej przyjemności dopełniła gościnność właścicieli. Wszyscy byli częstowani sokiem jabłkowym, pączkami z marmoladą, słodkimi bułeczkami. Prezentowane pieczywo zostało rozdane wśród uczniów.
Jolanta Mielczarek
Ślubowanie klasy I
Dnia 21 października 2016 roku uczniowie klasy pierwszej złożyli uroczyste ślubowanie. Przyrzekli uczyć się pilnie, szanować wszystkich, być dobrymi koleżankami i kolegami, być przyjaciółmi przyrody, swoim zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom oraz naszej Ojczyźnie Polsce. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Dobroń p. Robert Jarzębak, rada pedagogiczna, rodzice, babcie i dziadkowie uczniów klasy 1.Uroczystość prowadziły uczennice klasy czwartej: Hania Bartczak, Julia Mańka, Ola Wulkiewicz i Maja Puchalska. Pierwszaki zaprezentowały swoje umiejętności. Pani dyrektor Renata Jary pasowała je na uczniów Szkoły Podstawowej w Mogilnie Dużym im. Władysława Stanisława Reymonta. Uczniowie klas „0”, II i III przywitali pierwszaków w szeregach braci uczniowskiej i wręczyli drobne upominki. Potem był słodki poczęstunek.
Krystyna Pacholak
„ Czytające czternastki”
Od października bieżącego roku szkolnego w klasie trzeciej rozpoczęła się akcja propagująca czytelnictwo wśród dzieci, którą zaproponowała wychowawczyni podczas zebrania z rodzicami. Po omówieniu szczegółów ustalono, że co dwa tygodnie jeden z rodziców będzie czytał dzieciom w klasie ulubioną książkę (lub jej fragment ) ze swojego dzieciństwa. Ponieważ odbywa się to w co drugi poniedziałek, akcję czytelniczą nazwaliśmy „ Czytające czternastki”, stąd taki tytuł naszego króciutkiego artykułu. Dzieci są zachwycone i z niecierpliwością oczekują przyjścia kolejnego rodzica. Sami zaś rodzice, nasi goście mają okazję spotkania się ze swoim dzieckiem i jego rówieśnikami w otoczeniu klasy. Mogą też poczuć się przez chwilę nauczycielem, albo przypomnieć sobie własne dzieciństwo i porównać szkołę obecną do tej, w której sami się uczyli przed paru laty. Takie spotkania są bardzo miłe, rozszerzają współpracę z rodzicami, przełamują pewne bariery i opory przed szkołą jako instytucją i pozwalają na bliższe poznanie współczesnych metod pracy oraz na przełamanie pewnych stereotypów dotyczących wyobrażeń o szkole.
Jolanta Mielczarek
Jak świętowaliśmy dzień KEN?
W czwartek w naszej szkole odbyła się uroczystość Dnia Komisji Edukacji Narodowej, przygotowana przez szkolną grupę teatralną ,,Ci, którzy wychodzą poza kropki” pod kierunkiem p. M. Sokołowskiej. Występ miał charakter satyryczny. Nie zabrakło dowcipnych cytatów z zeszytów uczniowskich, przepisu jak zostać uczniem, marzeń o tym, jaka powinna być szkoła oraz lekcje w przyszłości. Uatrakcyjnieniem był występ muzyczny i prezentacja zmodyfikowanego przeboju Czerwonych Gitar „Ciągle pała”. Na koniec uczniowie zaśpiewali piosenki dla nauczycieli, złożyli życzenia oraz wręczyli kwiaty. To był miły akcent dnia.
Nikodem Górny kl.VI
„ Taki duży, taki mały może świętym być!”
W przeddzień wigilii Uroczystości Wszystkich Świętych przybyło do dobrońskiego kościoła wielu świętych. Wśród nich były przedstawicielki naszej szkoły: Marysia Angiel z klasy III i Kasia Szymczyk z klasy IV. Dziewczynki wsparte pomocą mam, babć, cioć i prababć przygotowały wspaniałe stroje, które nie pozostawiły żadnych wątpliwości kogo chciały przedstawić.
Sami zobaczcie, czy nie są cudowne?!
Matka Teresa z Kalkuty jak żywa 😉
A tu „ wszyscy święci”, którzy się stawili w kościele
Wspaniale, że są dzieci i rodzice, dla których wartości chrześcijańskie mają nadal ogromne znaczenie.
Z okazji zakończenia Roku Miłosierdzia zagościły w naszej szkole relikwie Apostołki Bożego Miłosierdzia, świętej s. Faustyny Kowalskiej. Dzieci przeżyły spotkanie ze Świętą w skupieniu i atmosferze modlitwy. Zapoznały się z fragmentami „ Dzienniczka” , w którym zapisywała słowa Pana Jezusa i swoje przemyślenia. Dowiedziały się wielu ciekawostek z życia patronki Łodzi, a Marysia Angiel w swoim pięknym stroju zakonnicy nadała szczególnego wyrazu tym odwiedzinom.
Ewa Bernasiak
Zabawa i nauka tabliczki mnożenia
Nasza szkoła wzięła udział w VI Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Uczniowie pod kierunkiem p. Agnieszki Woźniak przez cały tydzień przygotowywali się do egzaminu z tabliczki mnożenia, który miał miejsce 30 września 2016r. Celem akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Miała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja była okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Uczniowie podczas przerw mogli przypominać sobie tabliczkę mnożenia poprzez używanie „hasła dnia” np. „7 razy 8 to 56”, wykonywać obliczenia korzystając z wywieszonych na korytarzach plakatów podczas tak zwanych spacerów matematycznych. W przeddzień egzaminu każda klasa wykonywała tabliczkowe zadania i łamigłówki. Do egzaminu przystąpili uczniowie klas IV-VI i chętni nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły. Do komisji włączeni byli uczniowie klasy IV. Wszyscy, którzy zdali egzamin otrzymali legitymację Eksperta Tabliczki Mnożenia. Organizatorem Głównym tej akcji jest Wydawnictwo WKM Rachmistrz ze Szczecinka, wyłączny wydawca kart Grabowskiego.
Agnieszka Woźniak
Praktyczne zajęcia z udzielania pierwszej pomocy
W dniu 29 września odbyły się w naszej szkole praktyczne zajęcia przeprowadzane przez ratownika z Ochotniczego Sztabu Ratownictwa w Pabianicach. Prowadzący przypomniał jak należy po kolei postępować w sytuacjach zagrożenia życia. Uczniowie mieli możliwość przećwiczenia na fantomach sposobu udzielania pierwszej pomocy czyli przeprowadzania konkretnych czynności w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Były to bardzo ciekawe i owocne zajęcia gdyż każdy z uczniów przeprowadzał resuscytację.
Agnieszka Woźniak
Konkurs parafialny „Chrzest Polski i łaska sakramentu”
Polska należy do narodów chrześcijańskich od 1050lat. W związku z tym Jubileuszem w dniu 26.09.2016r. odbył się etap szkolny konkursu parafialnego ,, Chrzest Polski i łaska sakramentu”. Wzięło w nim udział 11 uczniów z klas IV-VI. Wszyscy uczniowie wspaniale przygotowali się do konkursu czytając książki i materiały związane z chrztem Polski .
Najlepszą punktację uzyskali uczniowie klasy VI:
Te 3 osoby wzięły udział w etapie parafialnym, który odbył się 6 października 2016r. w Szkole Podstawowej w Dobroniu. Najlepszy z naszej ,,trójki” okazał się Jakub Antonowicz, któremu brakło do zwycięzcy 0,5 punktu.
Ksiądz Proboszcz Sławomir Klich ufundował nagrody dla każdego uczestnika konkursu wiedzy o chrzcie Polski, by docenić wkład dzieci w przygotowanie do konkursu i ich starania o poszerzanie wiedzy religijnej i historycznej.
Ewa Bernasiak
Spotkanie z funkcjonariuszem Policji
W dniach 07.09.2016r. i 14.09.2016r. z inicjatywy pedagoga Zbigniewa Sysio w naszej szkole odbyły się zajęcia poruszające tematykę bezpiecznej drogi do szkoły oraz unikania zagrożeń mogących w życiu codziennym spotkać dzieci w wieku szkolnym. W zajęciach przeprowadzonych przez funkcjonariusza Policji sierż. sztab. Aleksandrę Białkowską uczestniczyły wszystkie klasy. Starsze dzieci z zainteresowaniem słuchały przygotowanych prelekcji i z uwagą oglądały prezentacje multimedialne, wykazując się dużą aktywnością i inicjatywą własną w dyskusjach, natomiast młodsi z zaciekawieniem słuchali pogadanek i brali czynny udział w zabawach profilaktycznych.
Zbigniew Sysio
Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2015/16 odbyła się 24 czerwca.
Rozpoczęła się przekazaniem przez szóstoklasistów sztandaru szkoły pod opiekę nowego pocztu sztandarowego.
Następnie p. Dyrektor wręczyła uczniom świadectwa z wyróżnieniem i nagrody, rodzicom zaś listy gratulacyjne oraz podziękowania za współpracę. Nagrodzone zostały dwie najlepsze uczennice naszej szkoły: Julia Antonowicz i Antonina Wróblewska, które w tym roku szkolnym uzyskały średnią 5,85. Wszyscy uczniowie klasy szóstej otrzymali świadectwa podczas uroczystości na świetlicy.
Po części oficjalnej uczniowie klasy szóstej zaprezentowali program artystyczny.
Agnieszka Woźniak