Wioletta Neugebauer
WARZYNE I OWOCOWE FANTAZJE
Klasy 0 – III korzystają z dobrodziejstw akcji „Warzywa w szkole”. Oto kilka zdjęć dokumentujących, że uczniowie naszej szkoły potrafią zachęcić innych do jedzenia „witaminowych bomb”.
Krystyna Pacholak
Mamy podium!
W dniu 31 października b.r. w Szkole Podstawowej w Dobroniu odbył się dekanalny etap konkursu p.t. ,, Wszystko o Fatimie”. Nasz uczeń Jakub Antonowicz z klasy VII po bardzo wyrównanej walce zdobył 3 miejsce!
Wszyscy uczestnicy byli fantastycznie przygotowani i można stwierdzić, że są ekspertami w dziedzinie objawień fatimskich, których setną rocznicę obchodziliśmy. Gratulujemy Wszystkim, a szczególnie Kubie!
Ewa Bernasiak
Święty – Superbohater
Pod koniec października uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy włączyli się w akcję Korowód Świętych, nawiązującą do polskiej tradycji nawiedzania grobów z okazji dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek. Tegoroczne hasło „Święty- Superbohater” uświadamiało dzieciom, że niezwykłe cechy mają nie tylko postaci z bajek, ale także prawdziwi ludzie, których warto naśladować. Na korytarzach pojawiły się informacje o ośmiu polskich świętych i błogosławionych, a wiedzę tę z pomocą nauczycieli uczniowie przyswajali podczas lekcji i przerw. Kulminacją akcji był dwugodzinny konkurs, który odbył się 31. października na świetlicy. Dzieci mogły sprawdzić swój zasób wiadomości, a także podziwiać stroje rówieśników przebranych za świętych i świetnie się bawić podczas konkurencji sportowych. Całą rywalizację zwyciężyła „Grupa Karola Wojtyły”.
Aleksandra Retkiewicz
Wycieczka uczniów klasy V do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
We wtorek 24 października 2017r. klasa piąta uczestniczyła w wycieczce do Centralnego Muzeum Włókiennictwa, mieszczącego się w Białej Fabryce Ludwika Geyera w Łodzi. W trakcie zwiedzania zapoznaliśmy się z historią największego w kraju ośrodka przemysłu włókienniczego XIX I XX wieku. W nakrytych drewnianymi stropami halach mogliśmy zobaczyć ciekawe eksponaty ukazujące rozwój włókiennictwa. Między innymi widzieliśmy zabytkową maszynę parową, która nazywana jest „sercem” przedsiębiorstwa Geyera oraz wystawę tkaniny unikatowej i artystycznej. Obejrzeliśmy także interesujący film o pracy ówczesnych tkaczy.Największe emocje towarzyszyły nam w trakcie warsztatów pt. „Akcja aplikacja”, podczas których mogliśmy naklejać na kartki skrawki materiałów o różnych fakturach i kolorach, tworząc różnorodne aplikacje o ciekawych wzorach i motywach. Wycieczka bardzo nam się podobała.
Julia Mandat kl.V
ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ.
W poniedziałek 23 października bieżącego roku w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Był to dzień pełen niezapomnianych wrażeń i przeżyć zwłaszcza dla dzieci i rodziców, którzy po raz pierwszy posłali swoją pociechę do szkoły. Na uroczystość przybył również wójt Gminy Dobroń pan Robert Jarzębak, który życzył dzieciom dobrej nauki, zadowolenia oraz radości z razem spędzanego czasu wśród kolegów i koleżanek.
Jolanta Mielczarek
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
Po burzliwej kampanii wyborczej prowadzonej przez uczniów naszej szkoły, 16. października odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Dla dzieci była to dobra okazja do poznania procedur związanych z prawdziwymi wyborami. Aby można było oddać głos każdy uczeń zobowiązany był do okazania ważnej legitymacji, podpisania się na liście uprawnionych do głosowania i wybrania kandydata na karcie wyborczej oraz wrzucenia karty do zalakowanej urny. W skład komisji wyborczej weszły Pani Dyrektor Renata Jary oraz opiekun Samorządu Uczniowskiego – pani Aleksandra Retkiewicz. W grupie ośmiorga kandydatów zwyciężył Patryk Wojtaszek z klasy VII, który objął stanowisko przewodniczącego SU, jego zastępcą została Nikola Donifacy z kl. VI, zaś sekretarzem Julia Mandat z kl. V. Serdecznie gratulujemy!
Aleksandra Retkiewicz
Dzień KEN
W naszej szkole obchodzono Dzień Edukacji Narodowej. Tego dnia uczniowie mieli okazję podziękować nauczycielom i pracownikom szkoły za ciężką pracę i trud włożony w edukację oraz wychowanie. Uczniowie klasy VI i VII przedstawiali krótki spektakl satyryczny, natomiast uczniowie klasy III urozmaicili występ wierszem pt. „Ładna sprawa -nie ma co”.
Agnieszka Szerffel
Reymontiada w Lipcach
Po raz drugi szkoła wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Życiu i Twórczości Wł. St. Reymonta, który odbył się w Lipcach Reymontowskich 11 października. Była to jedna z form uczczenia pamięci patrona w 150. rocznicę jego urodzin. Szkołę reprezentowało troje uczniów z klasy siódmej: Zofia Aleksandrowicz, Jakub Antonowicz i Nikodem Górny. Pod kierunkiem p. Magdaleny Sokołowskiej zgłębiali tajniki biografii pisarza oraz niełatwą lekturę 1. tomu powieści „Chłopi”. W efekcie konkursowych zmagań szkolni reprezentanci zajęli II miejsce /po szkole w Lipcach/, a w klasyfikacji indywidualnej zwyciężyła Zosia Aleksandrowicz, plasując się na, również nagrodzonym, V miejscu.
Wielkie brawa i gratulacje za wysiłek i wiedzę!
Warto nadmienić, że konkurencja była duża: 10 szkół podstawowych i 12 gimnazjów z całej Polski.
Magdalena Sokołowska
Sprzątaliśmy Świat
Tak właściwie sprzątaliśmy w sobotę 30. 09.2017 ten nasz „mały świat”, świat nam najbliższy czyli nasze wioski w których mieszkamy. Rodzice razem ze swymi dziećmi uzbrojeni w worki, rękawiczki przy pięknej pogodzie ruszyli na pogrom śmieci w Ldzaniu i Orpelowie. Akcja prowadzona przy współpracy z UG w Dobroniu zakończyła się ogniskiem. Była to niezapomniana lekcja z ochrony środowiska, integracji grupowe i tego co nie da się ująć słowami….. Ilość osób, która znalazła czas, chęci przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorki. Nawet przeszkodą nie był wiek. Najmłodszy uczestnik miał 10 miesięcy i zachowywał się wzorowo! Brawo i wielkie podziękowania dla rodziców, uczniów i sołtysów, pani A. Jatczak z Orpelowa i pana R. Grzelak a z Ldzania. Do zobaczenia w przyszłym roku.
Jolanta Urbańska
Komórkowy szał.
Komórka roślinna a właściwie to jej model był bohaterem jednej z lekcji biologii w kl. VII. Zrobiona z drewna, masy modelarskiej, pianki do kwiatów i innych materiałów miała obok zabawy i frajdy wspólnego tworzenia z kolegą w zespole zapewnić powtórzenie wiadomości o budowie komórki.
Jolanta Urbańska
Uczestniczyliśmy w VII Światowym Dniu tabliczki mnożenia.
W dniach 25- 29 września 2017 r. przebiegała w naszej szkole akcja nauki , utrwalania i sprawdzania znajomości tabliczki mnożenia. Przez cztery dni uczniowie w formie zabawy przypominali sobie mnożenie nie tylko w zakresie 100. Szkolny korytarz przyozdobiony był plakatami z działaniami, które uczniowie mogli w czasie przerw rozwiązywać. Obowiązywało również hasło dnia i odzew w postaci przykładów z tabliczki mnożenia. Uczniowie obliczali grupowo w swojej kategorii wiekowej działania na dużych planszach rozwieszonych na korytarzu. Kolejnego dnia asystenci rozprowadzali losy z działaniami do rozwiązania. Uczniowie mogli sprawdzić, czy już dobrze powtórzyli tabliczkę mnożenia. W przeddzień egzaminu w każdej klasie na lekcji matematyki przebiegała zabawa z tabliczką mnożenia poprzez rozwiązywanie zagadek i łamigłówek. W dniu 29 września odbył się egzamin. Wielu uczniów otrzymało certyfikat Eksperta Tabliczki Mnożenia, niektórzy jeszcze muszą poćwiczyć. Koordynatorem akcji była nauczycielka matematyki p. Agnieszka Woźniak.
Agnieszka Woźniak
WRZEŚNIOWE INSPIRACJE
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Mogilnie pełni zapału i energii od początku września realizują się nie tylko na lekcjach, ale także w czasie wolnym na świetlicy rozwijają swoje talenty i zainteresowania. Dzieci prześcigają się w pomysłowości przy budowaniu z klocków kosmicznych konstrukcji rodem z Gwiezdnych Wojen oraz rozmaitych maszyn, robotów czy ludzików.
Z zaangażowaniem uczestniczą w zabawach muzyczno-ruchowych przy akompaniamencie gitary, próbując również swoich sił w grze na instrumencie. Młodzi konstruktorzy nie stronią także od sięgania po nowe materiały i ostatnio stworzyli kasztanowe miasteczko, w którym zamieszkały kasztanowe ludziki, jeże i psy oraz stanęła huśtawka. W słoneczny i wietrzny dzień na szkolnym boisku uczniowie puszczali papierowe latawce, a dla wszystkich cierpliwych rozpoczęły się zajęcia z origami.
Aleksandra Retkiewicz
Witaj szkoło
Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego odbyła się 04 września 2017 r. Spotkaliśmy się w poszerzonym gronie o klasę VII. Pani dyrektor powitała uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Zapoznała z założeniami reformy oświaty. Następnie uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami.
Agnieszka Woźniak