„Nic dwa razy się nie zdarza…”
Pod takim hasłem – słowami W. Szymborskiej- klasa ósma żegnała się ze szkołą .
Uroczystość zakończenia roku obfitowała w doniosłe chwile. Wielu uczniów odebrało zasłużone świadectwa z wyróżnieniem, kilkoro odznakę wzorowego ucznia, nagrody książkowe oraz upominki za aktywność społeczną na terenie szkoły i poza nią. Uczniem, który osiągnął najlepsze wyniki
w nauce został Jakub Antonowicz – ósmoklasista.
Przemówienia i podziękowania były podsumowaniem wytężonej rocznej pracy dla wszystkich.
Zwieńczeniem uroczystości był występ ósmoklasistów, którzy w humorystyczny sposób podsumowali swoje szkolne, ośmioletnie zmagania.
Wzruszające momenty ale i wielka radość z nadchodzących wakacji i upragnionego wypoczynku.
Do zobaczenia we wrześniu!
M.S.
Podsumowanie konkursów organizowanych przez Samorząd Uczniowski
Rajd „Wiosna w Górach Dobrońskich”
Nasze osiągnięcia w Gminnym Konkursie Matematycznym w Dobroniu
Kl.IV – III miejsce Klaudia Mokracka
kl.V – II miejsce Jakub Pełka
kl.VII – III miejsce Dawid Szymczyk
kl.VIII – III miejsce Zofia Aleksandrowicz
Gratulacje!
Agnieszka Woźniak
Rodzinny wyjazd po raz kolejny…
…tym razem do Filharmonii Łódzkiej.
Dzień Dziecka uczciliśmy szkolnym wyjazdem na Koncert Symfoniczny pt. „Przyroda”. Uczniowie oraz ich najbliżsi wysłuchali: Antonína Dvořáka – Uwertury koncertowej
„W przyrodzie” op. 91, Ludwiga van Beethovena – VI Symfonii F-dur op. 68 „Pastoralna” – cz. 2, Maurica Ravela – „Zaczarowany ogród” ze suity orkiestrowej „Moja matka gęś” i II Suity orkiestrowej „Dafnis i Chloe” . Koncert ilustrowały piękne zdjęcia. Atrakcją było też spotkanie z pisarzem i ilustratorem książek dla dzieci p. Pawłem Wakułą. Dla większości uczestników był to pierwszy kontakt z muzyką klasyczną w filharmonii i … miejmy nadzieję, że nie ostatni.
M. Sokołowska
Teatralnie i niepowtarzalnie z okazji Dnia Dziecka…
W czwartkowy poranek, 30 maja 2019r.,gromadka roześmianych uczniów klasy VI: Patrycja Kuliberda, Julia Mańka, Maja Puchalska, Adam Dalkowski i Kacper Wlazło, wraz ze swoim reżyserem p. Moniką Pawełczyk , rozpoczęła teatralną przygodę na deskach szkolnego teatru, do której zaprosiła przedszkolaków oraz uczniów klas 0-III. W zabawny, humorystyczny sposób zinterpretowaliśmy wybrane wiersze Juliana Tuwima.
Oj! Było głośno, radośnie i słodko…
Monika Pawełczyk
Zielona Szkoła w Łebie 21.05-24.05.2019r.
Uczniowie klasy VI i VII uczestniczyli w Zielonej Szkole w Łebie. Zaliczyli wyprawę na ruchome wydmy wędrując przez urokliwy Słowiński Park Narodowy. W Łeba Park oglądali rzeczywistych rozmiarów dinozaury, jeździli pojazdami Flinstonów, płukali złoto w wiosce indiańskiej, odwiedzili galerię minerałów i dom strachów, przeszli labirynt luster i obejrzeli film w kinie 7D. W Sea Parku czyli fokarium mieli okazję obejrzeć dwa fantastyczne pokazy fok. Ponadto na terenie fokarium znajdowały się miniatury latarni morskich, statek wodnik i odwrócony wrak statku. Pomiędzy opisanymi atrakcjami uczniowie spacerowali po Łebie, brali udział w zajęciach dydaktycznych nad morzem i w ośrodku „Słoneczko”, w którym zamieszkiwali. Przeprowadzone były zajęcia dydaktyczne z matematyki, religii, języka polskiego, plastyki i muzyki, natomiast na przyrodę, historię i geografię uczniowie gromadzili informacje. Pomiędzy zajęciami można było zrelaksować się na terenie ośrodka grając w piłkę, mini golfa, skacząc na trampolinach, pochodzić po mini parku linowym, potańczyć na dyskotece i zjeść kiełbaskę z ogniska. Pogoda i humory dopisywały. Wszyscy wrócili zadowoleni. Ważnym elementem były wspomnienia z wycieczki przygotowane w formie ekspozycji pamiątek, zdjęć i prac uczniów dla społeczności szkolnej oraz zorganizowanie spotkania rodziców i uczniów, na którym uczestnicy opowiadali wrażenia z zielonej szkoły, prezentowane były zdjęcia i filmy.
Agnieszka Woźniak
Turystycznie i rekreacyjnie…
Taki cel przyświecał uczniom klasy ósmej w czasie tegorocznej, majowej, trzydniowej wycieczki. Pierwszym etapem było zwiedzanie Lublina, a w nim m.in. zamku z przepiękną, unikatową Kaplicą Trójcy Świętej oraz cerkwi, bo Lublin to kiedyś wielokulturowe miasto.
Kolejnymi etapami podróży był Kazimierz Dolny, Sandomierz, Tokarnia ze Skansenem Wsi Kieleckiej oraz Oblęgorek, w którym podziwiać można Pałac – Muzeum H. Sienkiewicza. W czasie wyprawy uczniowie nie tylko zwiedzali ciekawe i piękne miejsca, ale również doświadczali wielu przyjemności. Atrakcją okazała się przejażdżka meleksami po Sandomierzu oraz spacer podziemną trasą. W Kazimierzu wejście na zamek podczas deszczu może nie było szczytem marzeń, ale mimo to było warto. Spacer po skansenie okazał się być zbawienny po męczącej, nieprzespanej, bo zielonej nocy…
Ósmoklasiści to cudownie zgrana grupa młodych ludzi, ale gdyby ktoś miał jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, co to tego, to z pewnością po tej wyciecze zostały one rozwiane.
M. Sokołowska
GWIAZDĄ BYĆ – SPOTKANIE Z AKTOREM IRENEUSZEM CZOPEM
Kwietniowym porankiem (26 kwietnia 2019) do Szkoły Podstawowej im. Wł. St. Reymonta w Mogilnie Dużym zawitał niezwykły gość – aktor Ireneusz Czop. W małej świetlicy szkolnej zebrali się wszyscy uczniowie i całe grono pedagogiczne, by poznać tą niezwykle charyzmatyczną osobę i dowiedzieć się więcej o specyfice pracy w zawodzie aktora. Gościa oficjalnie powitała pani dyrektor – Renata Jary.
W pierwszej części spotkania uczniowie klasy IV, zaprezentowali krótkie przedstawienie zatytułowane „Gwiazdą być”. Jego bohaterką jest mała dziewczynka o imieniu Klaudia, która bardzo chce zostać znaną aktorką. Niespodziewanie zjawia się czarnoksiężnik, który mówi do niej: „Te marzenia mogą zaprowadzić cię na szczyt, albo zepchnąć w ciemną otchłań próżności. Dziś mogę sprawić, że zostaniesz gwiazdą, ale musisz być pewna , że tego chcesz. Pokażę ci niektóre cienie sławy”. Czarnoksiężnik wyczarowuje bohaterów kolejnych scenek, które ukazują trudne aspekty zawodu aktora. Na zakończenie przedstawienia Klaudia stwierdza, że woli zostać lekarzem. Jej mama słysząc te słowa wypowiada kwestię: „Nigdy ci nie mówiłam, ale bałam się tych twoich marzeń o zastaniu gwiazdą filmową. Wielki świat mógłby cię zawieść i zranić a ty jesteś taka wrażliwa…”
Ireneusz Czop pogratulował występu młodym artystom. Następnym punktem spotkania była prezentacja o życiu i karierze Ireneusza Czopa przygotowana i przedstawiona przez p. Monikę Włodarczyk. Podczas jej oglądania, zwłaszcza części dotyczącej dzieciństwa i okresu dorastania p. Ireneusz nie ukrywał rozbawienia, ale momentami można było dostrzec na jego twarzy dostrzec nostalgię i zamyślenie.
Dowiedzieliśmy się, że nasz gość w młodości wcale nie planował wyboru zawodu aktora. Nie grał w teatrzykach szkolnych, nie mówił wierszy na akademiach, wolał grać w piłkę nożną. Przez moment zastanawiał się również czy nie zostać księdzem. Wygrał olimpiadę z języka polskiego i miał do liceum zapewniony wstęp bez egzaminów. Kolega namówił go jednak by wybrał Technikum Elektromechaniczne . Po maturze miał studiować polonistykę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, ale złożył papiery także na wydział aktorski Łódzkiej Filmówki.
Dzisiaj Ireneusz Czop jest znanym polskim aktorem filmowym i teatralnym. Zagrał w wielu serialach telewizyjnych i filmach: m.in. „Samo Życie”, „Na Wspólnej”, „Ojciec Mateusz” , „Komisarz Alex” , „Na dobre i na złe”, „Generał – zamach na Gibraltarze” , „W ciemności” „Pokłosie”, „Jack Strong” ,, „Czas honoru”, „Żyć nie umierać” czy „Wołyń” .
Choć ma za sobą szereg ról filmowych, jednak bardziej ceni sobie dorobek zdobyty na deskach teatralnych. Uważa, że: ,,Serial to szybkie, niezłe danie kupione na ulicy. Teatr to kolacja u bliskiej osoby, przygotowana specjalnie dla ciebie”.
Ma za sobą również role w teatrze telewizji, z których największym wyzwaniem była z pewnością rola Jana Pawła II w spektaklu „Totus Tuus”.
Obecnie pracuje w Teatrze Jaracza Łodzi i jest wykładowcą w Łódzkiej Szkole Filmowej. W jednym z wywiadów tak powiedział o swojej profesji „Aktorstwo to najczęściej łut szczęścia. Trzeba pracować, robić swoje – jak najuczciwiej się umie….”
Jak ciężko pracuje świadczą liczne nagrody, które otrzymał za role teatralne
i filmowe .
Mimo popularności pozostał normalnym facetem, gościem, który chodzi w „krótkich gatkach” po ogrodzie, sprząta, coś przewierci, wygłupia się z dzieciakami…
Dzisiaj jest również artystą i człowiekiem spełnionym, który o sobie mówi: „teraz mogę podziękować…, że jestem w miejscu, w którym jestem, i że moja droga wyglądała tak właśnie. Ten czas pokazał mi, czego szukałem w zawodzie… SIEBIE”.
Druga część spotkania należała do naszego gościa, który odpowiadał na pytania dzieci. Oto kilka pytań z wielu, jakie zadali nasi uczniowie.
– A gdzie teraz jest Alex? W budzie. Tak naprawdę rolę Alexa grało kilka psów: Ramzes, Rocki i Wafel. Praca w serialu jest dla zwierząt bardzo mecząca i jeden pies nie dałby rady. A teraz z pewnością wszystkie są u swoich właścicieli.
– Jaką rolę filmową uważa pan za najlepszą? Zawsze na takie pytanie odpowiadam – następną…
– Czy dużym wyzwaniem była dla pana rola w filmie Wołyń? Tak była ogromnym wyzwaniem, szczególnie za sprawą efektów „specjalnych”, które nie były przyjemne. Podczas grania przeze mnie jednej ze scen dochodzi do wybuchu i w powietrzu latają części rąk, nóg i innych fragmentów ludzkiego ciała. Chociaż były one sztuczne to i tak zrobiło to na mnie ogromne wrażenie.
Znaczną część swojej autoprezentacji aktor poświęcił swojej nowej produkcji, która ma wejść na ekrany kin w roku 2020. Mowa tu o filmie Broad Peak, w którym Ireneusz Czop gra głównego bohatera- polskiego himalaistę Macieja Berbekę. Aktor opowiadał jak ogromnym wyzwaniem była dla niego ta rola dla której musiał schudnąć, poprawić kondycję fizyczną, poznać arkana wspinaczki i wysokogórskiej wędrówki. Opowiadał , jak bardzo góry weryfikują, kto jest naszym przyjacielem i na kogo naprawdę możemy liczyć. Bardzo trudne warunki jakich doświadcza człowiek: wiatr, mróz, małe stężenie tlenu zmieniają nasze poglądy na życie i innych ludzi. Dowiedzieliśmy się również, że wysoko w górach dominują 3 kolory biały(śnieg), czarny(skały) i niebieski(niebo). Jednak gdy wschodzi Słońce wszystko dookoła przyjmuje barwę złotą.
Na zakończenie spotkania pani dyrektor wraz z panią Moniką Włodarczyk (organizatorką spotkania) podziękowały p. Ireneuszowi za spotkanie. Na pamiątkę wizyty w naszej szkole aktor otrzymał dyplom oraz specjalnie zaprojektowaną dla niego koszulkę.
Nie zabrakło pamiątkowych zdjęć i autografów.
Serdecznie dziękujemy p. Ireneuszowi Czopowi za przyjęcie zaproszenia
i bardzo sympatyczne oraz ciekawe spotkanie z nadzieją, że kiedyś nas jeszcze odwiedzi.
P.S.
Jako organizator chciałabym również podziękować osobom, które pomogły mi
w przygotowaniu tego spotkania: Gai Włodarczyk (zdjęcia i dekoracje), Sebastianowi Żychowskiemu i Dominikowi Rutkowskiemu (dźwięk), p. Agnieszce Mokrackiej (stroje), p.Aleksandrze Retkiewicz i p.Danucie Bochenek (dekoracje, wsparcie).
Monika Włodarczyk
I CO DALEJ ABSOLWENCIE …
Uczniowie klasy ósmej szybciej niż ich gimnazjalni koledzy, musieli dojrzeć.
W przyspieszonym o rok tempie dokonać wyboru szkoły, która zapewni im dobrą przyszłość. Przyszłość, która nie tylko będzie spełnieniem marzeń, ale również zapewni byt, a może i…, czego przecież wszyscy pragną, dobrobyt.
Mając piętnaście lat i tylko półtora roku czasu to niezbyt dużo. Wytężona praca, mnóstwo godzin w szkole i jeszcze więcej treści edukacyjnych do opanowania pochłaniają sporo energii. Szkolne wymagania oraz planowanie przyszłości to są priorytety mijającego roku dla młodzieży.
Ostatnie tygodnie obfitowały w zapoznawanie się z ofertą edukacyjną szkół ponadpodstawowych w powiatach pabianickim i łaskim. Ósmoklasiści skorzystali z dni otwartych szkół. Zwiedzili w Pabianicach: Liceum Ogólnokształcące nr 1, Liceum Ogólnokształcące nr 2, Zespoły Szkół nr 1 i 2.
W szkole gościli przedstawiciele: Zespołu Szkół Mundurowo – Technicznych w Ostrowie, Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Łasku, Zespołu Szkół nr 3 w Pabianicach oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie.
W ramach poznawania zawodów odbyły się spotkania z przedstawicielem Państwowej Straży Pożarnej oraz sędzią Sądu Rejonowego w Łasku. Zwieńczeniem tych działań było obserwowanie rozprawy sądowej, na którą uczniów zaprosiła sędzia p. A. Puzder. Należy mieć nadzieję, że każdy znalazł dla siebie coś, co ułatwiło mu choć trochę dokonanie tego niezwykle trudnego i ważnego wyboru. Jakże ważne wszak jest, aby w życiu robić to, co się lubi i jak trudne w wieku lat piętnastu to wiedzieć!
Z życzeniami dobrych i mądrych wyborów…
Magdalena Sokołowska
Pamiętamy o „Niezłomnych”…
11 wspaniałych młodych pasjonatów historii z kasy VII i VIII , 1 marca 2019 roku, przystąpiła do II Gminnego Konkursu Historycznego ” Niezłomni bohaterowie”. W tym roku oprócz wiedzy ogólnej związanej ze świętem, uczniowie musieli zapoznać się z życiorysami: Łukasza Cieplińskiego ps. Pług, Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora, Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko. Stanęli w szranki z uczniami SP w Chechle Drugim oraz SP w Dobroniu, uzyskując wysokie wyniki. Dziękuję wszystkim podjęcia się trudu zgłębiania tak trudnej, bolesnej, ale jakże ważnej w dziejach narodu polskiego faktografii historycznej, którą ocalono od zapomnienia… Nagrody i dyplomy laureaci otrzymali z rąk p. dyrektor Renaty Jary oraz opiekuna p. Moniki Pawełczyk.
Gratulujemy zwycięzcom: Przemysławowi Jakubczakowi za zajęcia II miejsca oraz
Jakubowi Antonowiczowi i Jakubowi Smolarkowi – wyróżnionym.
Monika Pawełczyk
Święto Matematyki 2019
„Matematyka jest wszędzie. Tak ten świat jest urządzony, że bez niej ani rusz!
Matematyka jest wszędzie: w liściach drzew i w kłosach zbóż…
Matematyka jest wszędzie! Tak już jest i nadal będzie!”
O tym, jak ważną rolę pełni matematyka w życiu każdego człowieka wiedzą prawie wszyscy. Aby zainteresować tą niezwykle przydatną dziedziną wiedzy VII raz spotkaliśmy się na Święcie Matematyki. Organizowane ono jest u nas 12 marca bo to Międzynarodowy Dzień Matematyki.
W tym roku uczniowie pisali wiersze matematyczne, z napisanych 75 wierszy Jury wyłoniło najlepsze. Wybór wierszy był bardzo trudny, gdyż wiele z nich było ciekawie napisanych. Nagrody za miejsca otrzymali:
I miejsce:Hubert Grzelak kl.IV
II miejsce równorzędne: Maja Nastarowicz z kl.VIII i Kacper Hajzler z kl.V
III miejsce: Nikola Donifacy kl. VII
Przyznanych zostało 9 wyróżnień za wiersze dla: Amelii Nowakowskiej kl.IV, Klaudii Mokrackiej kl.IV, Nikoli Szymańskiej kl.IV, Antoniego Borowskiego kl.IV, Magdaleny Plucińskiej kl.V, Mai Puchalskiej kl.VI, Szymona Jasińskiego kl. VI, Patryka Cieciorowskiego kl.VI, Wiktorii Pawłowskiej kl. VII.
Podczas Święta Matematyki sprawdzana była w każdej klasie wiedza matematyczna, nie zabrakło występów uczniów wszystkich klas w postaci: matematycznego pokazu mody, tańca cheerleaderek, śpiewanych piosenek, recytowanych wierszy, zaprezentowania anegdot i dowcipów o matematykach oraz ciekawostek.
Uczniowie z każdej klasy, którzy bardzo dobrze radzą sobie z matematyką pisali test. Wyłonieni zostali Mistrzowie Matematyki każdej klasy i Szkolny Mistrz Matematyki.
Mistrzem Matematyki:
Klasy IV został – Bruno Szylberg
Klasy V – Jakub Pełka
Klasy VI – Kacper Wlazło
Klasy VII – Dawid Szymczyk
Klasy VIII – Zofia Aleksandrowicz
SZKOLNYM MISTRZEM MATEMATYKI ROKU 2019 ZOSTAŁA
ZOFIA ALEKSANDROWICZ Z KLASY VIII
Gratulacje!!!
Agnieszka Woźniak
Karnawał 2019
Zabawa taneczna jak zawsze była udana. Nie zabrakło ciekawych przebrań. Powodzenie miały dedykacje kierowane do ulubieńców.
Pokaz historyczny- „Ku niepodległej”
31 stycznia 2019 roku, w murach naszej szkoły powitaliśmy grupę artystyczną „ REKONSTRUKTO” z Lublina. Uczniowie klas I-VIII uczestniczyli w niekonwencjonalnej lekcji historii, upamiętniającej dążenia niepodległościowe narodu polskiego. W programie mogliśmy zobaczyć stroje z epoki (szwoleżer, powstaniec, kosynier, oficer I brygady Legionów Polskich), kolekcję replik broni używanych przez powstańców i w I wojnie światowej. Stoczono pojedynki, dzielne sanitariuszki opatrywały rannych…
To co ujrzeliśmy, usłyszeliśmy i doświadczyliśmy podczas pokazu, na długo pozostanie w naszej pamięci…
Monika Pawełczyk
Młodzi konstruktorzy…
Uczniowie klasy VI , w ramach lekcji techniki zrealizowali projekt ” Domy na przestrzeni wieków”. Mogliśmy podziwiać różnorodne prace , odznaczające się niezwykle precyzyjnym wykonaniem . Wyeksponowane domy na wystawie, obejrzeli uczniowie, pracownicy szkoły oraz rodzice. Gratuluję pomysłów…
Monika Pawełczyk
Projektanci mody…
To wyzwanie podjęli uczniowie klasy V, którzy postanowili wcielić się w projektantów mody. Nie było to proste, bowiem musieli się przenieść do antycznej Grecji, gdzie bóg Zeus i jego świta królowali… Zapewniam, iż pracowali wytrwale, w pocie czoła – jak „mróweczki”. Cudownie było zobaczyć w murach naszej szkółki bogów Olimpu. To oni byli bohaterami lekcji historii i techniki. Kto wie, może to początek ich wielkiej kariery…
Monika Pawełczyk
Zbieraliśmy korki
Zbieraliśmy aby pomóc choremu Wojtusiowi i Zuzi. Oboje są chorzy na nieuleczalne choroby, oboje są dziećmi ciekawymi świata, pogodnymi i oboje spędzają dużo czasu u lekarzy. Nakrętki pozwalają na sfinansowanie niektórych kosztów leczenia, rehabilitacji. W sumie w I półroczu roku szkolnego 2018/19 zebraliśmy 66,77kg.Oczywiscie zbieramy dalej plastikowe nakrętki i liczymy na przyłączenie się do nas tych, którzy jeszcze tego nie zrobili.
Jolanta Urbańska
Wolontariat w Mogilnie Dużym
W dniu 17 stycznia w świetlicy szkolnej w Szkole Podstawowej w Mogilnie Dużym odbyło się spotkanie z księdzem Sebastianem Krawczykiem oraz panią Danutą Sażyn. Są oni pracownikami łódzkiego Caritasu i przyjechali do naszej młodzieży, aby opowiedzieć o idei wolontariatu oraz działaniach podejmowanych przez wolontariuszy. Dowiedzieliśmy się jak ważne jest pomaganie drugiemu człowiekowi i jak wielką rodzinę tworzą osoby działające w łódzkim wolontariacie.
Ważnym punktem naszego spotkania było przekazanie na ręce pani dyrektor Renaty Jary dokumentu powołującego do życia Szkolne Koło Caritas w Szkole Podstawowej w Mogilnie Dużym. Ten doniosły akt sformalizował działania naszej młodzieży ukierunkowane na pomaganie. „Dobrych serduszek” i rąk chętnych do pracy w naszej szkole jest nie brakuje. Mogliśmy się o tym przekonać obserwując zaangażowanie i dojrzałość uczniów klasy VIII, którzy w październiku i grudniu ubiegłego roku uczestniczyli w zbiórce żywności w marketach w Dobroniu. Z ogromnym oddźwiękiem spotkały się również przedświąteczne akcje prowadzone pod hasłem „Serce na gwiazdkę”, w ramach których zbieraliśmy misie i słodycze dla dzieci z terenu naszej gminy. Opiekunem Szkolnego Koła Caritas jest p. Monika Włodarczyk, ale podejmowane przez wolontariuszy działania wspierają często dwie „dobre duszyczki”- p. Ewa Bernasiak i p. Aleksandra Retkiewicz.
Monika Włodarczyk
Jasełka
Z okazji świąt Bożego Narodzenia, w czwartek 20 grudnia w naszej szkole odbyły się „Jasełka po góralsku”, w których wzięło udział trzydziestu dwóch uczniów z klas II-VIII. Przedstawienie w czterech aktach ukazywało drogę Maryi i Józefa do Betlejem, historię pasterzy, trzech króli i Heroda oraz oddanie pokłonu nowonarodzonemu Dzieciątku. Nie zabrakło malowniczych i pełnych ekspresji postaci takich jak Herodowa, Dziewczynka-biedronka, Babcia, Diabeł czy Śmierć. Wspaniale spisali się także pomocni techniczni, którzy z niezwykłą sprawnością zmieniali wielkoformatowe dekoracje namalowane przez panią Agnieszkę Sysio. Zwieńczeniem spektaklu była kolęda „Dzisiaj w Betlejem”, wykonana przez uczniów wraz z zaproszonymi gośćmi i widzami. Na koniec świąteczne życzenia dla wszystkich złożyli Pani Dyrektor Renata Jary, Pan Wójt Robert Jarzębak, Ksiądz Proboszcz Krzysztof Gliniany oraz Przewodniczący Rady Gminy, Pan Janusz Szerffel. Miejmy nadzieję, że ta radosna atmosfera pozostanie w nas nie tylko od święta.
Koncert muzyczny
Grudniowy koncert muzyczny nawiązywał do świąt Bożego Narodzenia. Zagrane były przez artystów jak również zaśpiewane przez uczniów świąteczne utwory. Uczniowie poznawali instrument muzyczny jakim jest trąbka i mieli możliwość zagrania i sprawdzenia czy łatwo, czy trudno wydobyć dźwięk.
Mikołaj do nas zawitał
6 grudnia śnieg nie dopisał, ale mimo to Mikołaj i tym razem do nas dotarł. Jak sam zauważył całym szczęściem miał wygodne buty, których nazwa rozpoczyna się od litery „N”. Oczywiście chodzi o buty NIEBIAŃSKIEJ, jak na świętego przystało. Ciekawe, czy w przyszłym roku dane będzie dotrzeć Mikołajowi saniami? Bo mamy cichą nadzieję, że o nas nie zapomni.
Lekcja języka polskiego dla wszystkich
Temat: Reymont
W środę, 5 grudnia, jak co roku, świętowaliśmy Dzień Patrona. Jest to rocznica nadania naszej szkole imienia. Na początku uczniowie klasy ósmej przedstawili najważniejsze fakty z życia Władysława Stanisława Reymonta, przeplatane krótkimi scenkami teatralnymi oraz zaprezentowali najbardziej znane i cenione utwory pisarza. Następnie na scenę wyszli laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Życiu i Twórczości Noblisty, czyli Julia Mańka i Maja Puchalska, które prezentowały zestawy pytań konkursowych, z którymi zmagały się w Lipcach Reymontowskich. Końcowym etapem spotkania w świetlicy było wspólne czytanie myśli, zaczerpniętych z różnych utworów Reymonta, a które wciąż są aktualne. Oto dwie z nich: Największym dobrem człowieka jest to, że może zapominać, inaczej nie mógłby żyć zupełnie. Oraz : Żyć to właśnie działać, to rozlewać po świecie talent, energię, uczucie… pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym. Kilka dni wcześniej na korytarzu była przygotowana ekspozycja: zdjęcia, biogram, ulotki, książki, dzięki niej i pod kierunkiem pani Magdaleny Sokołowskiej mogliśmy pogłębiać swoją wiedzę o Nobliście.W taki oto sposób po raz osiemnasty uczciliśmy pamięć o niezwykłym pisarzu, autorze m.in. powieści: „Chłopi” , „Ziemia obiecana”, Komediantka”, laureacie Nagrody Nobla.
Aleksandra Wulkiewicz
Filip Wnuk
Z papugami wśród planet
Tak można nazwać lekcję podsumowującą wiadomości dotyczące układu heliocentrycznego klasy szóstej z przyrody. Obok doznań związanych z pokazem w EC1 „Najbliższe podwórko” gdzie lądując na kolejnych planetach poznawaliśmy ich tajniki, dalszymi atrakcjami okazała się wizyta w papugarni „Carmen”. Ciekawskie papugi nie tylko były zainteresowane karmą ale i naszymi uszami, suwakami. Okazały się bardzo miłymi ptakami. Aby obraz wycieczki był pełny należy wspomnieć o degustacji sushi i wizycie na placu zabaw w „Porcie Łódź”.
Jolanta Urbańska
Spotkanie z pisarzem
Dnia 19 listopada 2018 roku gościliśmy w naszej szkole pisarza – pana Jakuba Skworza. Elegancko ubrany z nienaganną prezencją młody człowiek zabrał nas w cudowną podróż w czasie. Z pasją opowiedział o kilku szczegółach z życia młodego Adama Mickiewicza zachęcając jednocześnie do przeczytania książki pt. „Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz”. Pan Jakub najwyraźniej z niekłamaną pasją zgłębił biografię naszego wieszcza i z wielkim zaangażowaniem podzielił się z nami swą wiedzą. Na końcu spotkania chętnie udzielaliśmy odpowiedzi na pytania związane z tematem spotkania. W nagrodę otrzymaliśmy zakładki do książek opatrzone autografem pisarza. Uczniowie klas: pierwszej i drugiej wykonali urocze rysunki inspirowane fragmentem książki, który odczytał pan Jakub. Dziękując za miłe spotkanie życzymy autorowi niegasnącej weny twórczej i grona wiernych czytelników.
R.J.
Sukces w Lipcach
Uczniowie naszej szkoły już po raz trzeci wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Życiu i Twórczości Wł. St. Reymonta, który odbył się w Lipcach Reymontowskich 13 listopada. Szkołę reprezentowało troje uczniów z klasy ósmej: Zofia Aleksandrowicz, Jakub Antonowicz i Nikodem Górny w kategorii II oraz trzy uczennice z klasy szóstej: Wiktoria Grobelna, Julia Mańka i Maja Puchalska – kategorii I, którzy pracowali pod kierunkiem p. Magdaleny Sokołowskiej. Zgłębiali oni tajniki biografii pisarza oraz niełatwą lekturę I i II tomu powieści „Chłopi”. W efekcie konkursowych zmagań po dwóch etapach, pisemnym i ustnym finalistkami zostały: Julia Mańka – II miejsce i Maja Puchalska – III miejsce. Bardzo szczegółowe pytania zarówno o wątki biograficzne jak i znajomość nagrodzonej Nagrodą Nobla powieści Reymonta, wymagały dużego wysiłku i długiego zmagania się z tekstami. Tym większe brawa i gratulacje dla wszystkich uczestników a w szczególności laureatek! Uczniowie oprócz udziału w konkursie zwiedzili również Muzeum Regionalne z Izbą Pamięci poświęconą Nobliście oraz Muzeum Czynu Zbrojnego w Lipcach Reymontowskich.
M. Sokołowska
UDZIAŁ W GMINNYM ŚWIĘCIE NIEPODLEGŁOŚCI
Uczniowie klasy VIII wzięli udział w gminnych obchodach Święta Niepodległości, dając tym samym wyraz patriotycznej postawy i godnie reprezentując szkołę w tej ważnej uroczystości. Wśród wielu pocztów sztandarowych widoczny był również i ten naszej szkoły. Po mszy w kościele odbył się przemarsz na cmentarz i złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza.
Wspólne Śpiewanie HYMNU PAŃSTWOWEGO
W dniu 9 listopada 2018 r. o godz. 11.11 wszyscy uczniowie z nauczycielami odśpiewali 4 zwrotki hymnu państwowego upamiętniając setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
O niezłomnych bohaterach, w 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości…
8 dzień listopada, na długo zapadnie w sercach i umysłach nas wszystkich… Naszej Ojczyźnie – Polsce, bohaterom walki o wolność, wszystkim imiennym i bezimiennym ofiarowaliśmy naszą uwagę, za to, że dziś możemy bez strachu spać, spokojnie się budzić, śmiać się, realizować marzenia. Być tu i teraz… Uczniowie klas VI i VIII zaprosili zaproszonych gości na opowieść o Tej, co nigdy nie zginęła… Słowem, gestem przedstawili Polaków drogę do niepodległości, historię 123 lat niewoli, niezwykle trudną, bolesną, ale uwieńczoną wolnością. Gromkie brawa, piękne, wzruszające słowa wypowiedziane przez p. Dyrektor po obejrzeniu etiudy patriotycznej, otulone historią osobistą , łzy płynące po policzkach odbiorców sztuki, uwieńczyły to wyjątkowe listopadowe spotkanie…
Monika Pawełczyk
„Sukces wynagradza trudy walki temu, kto o niego walczy…”
Z okazji wyjątkowej, 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, na terenie szkoły zorganizowano konkurs historyczny ”Polskie drogi do niepodległości”. Wspaniała 15 młodych historyków z klas VI, VII i VIII, zgłębiała obszerną faktografię historyczną, przygotowując się do zadań konkursowych. 29 października, gdy zegar 12:45 wybił, stanęli w szranki… Choć pot spływał z czoła, dali radę… Gratuluję wszystkim uczestnikom, a w szczególności zwycięzcom. Oto oni:
Jakub Antonowicz (klasa VIII)– I miejsce
Dawid Szymczyk (klasa VII)– II miejsce
Bartosz Grobelny (klasa VIII)– III miejsce
Julia Mandat (klasa VI)– wyróżnienie
Uroczyste podsumowania konkursu, wręczenie nagród i dyplomów, odbyło się podczas obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę wolności.
Monika Pawełczyk
100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – konkurs biblioteczny
W październiku biblioteka szkolna ogłosiła konkursy związane ze 100 leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Konkurs plastyczny ,, Polska – moja Ojczyzna był adresowany do uczniów klas I – IV, a konkurs literacki polegający na napisaniu wiersza o tematyce patriotycznej był przeznaczony dla uczniów klas V – VIII.
Z 17 bardzo ładnych prac klas I – III , zostały wybrane 3 najpiękniejsze, które zostały nagrodzone. Były to prace: Katarzyny Kuliberdy z klasy III / I miejsce/ , Blanki Pełki z klasy I / II miejsce/ i Wiktorii Wróblewskiej z klasy I / III miejsce/.
W konkursie literackim wzięło udział 12 uczniów. Najładniejszy okazał się wiersz Hanny Bartczak i Patrycji Kuliberdy z klasy VI. Dziękujemy za udział w konkursach i gratulujemy sukcesów nagrodzonym.
Ewa Bernasiak
KOROWÓD ŚWIĘTYCH
Czy można dzieci zachęcić do pracy nad sobą? Albo do poszukania wzorów do naśladowania? Oczywiście! Zwłaszcza, że uczniowie Szkoły Podstawowej w Mogilnie są pełni radości i entuzjazmu dla wszelkich nowych wyzwań. Dlatego też w środę, 7 listopada już po raz drugi został zorganizowany Korowód Świętych. Tym razem oprócz znanego wszystkim panteonu
(św. Jadwiga, św. Krzysztof, św. Józef itd.) do korowodu dołączyło ośmiu nowych, choć żyjących setki lat temu – święci Prymityw, Kwadrat, Delfin, Monitor, Bazyliszek, Laserian, Amator oraz święta Doda. Tak, to nie żart, naprawdę są tacy święci. Tegoroczna zabawa jak zwykle rozpoczęła się prezentacją przebrań (w klasach 1-4) oraz quizem wiedzy o życiu świętych
i ich cechach wartych naśladowania, jednak emocje sięgnęły zenitu przy konkurencjach sportowych. Zwycięstwo ex equo odniosły grupy św. Laseriana, św. Prymitywa i św. Delfina uzyskując po 13 pkt, drugie miejsce zajęła grupa św. Monitora (10 pkt), a trzecie – grupa św. Bazyliszka (8 pkt.). Gratulujemy!
Aleksandra Retkiewicz
Śpiewanie pieśni patriotycznych
W tym roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.
7 listopada odbyło się w naszej szkole uroczyste śpiewanie pieśni legionowych i patriotycznych.
Narodowe Święto Niepodległości jest okazją do lepszego poznania dziejów naszego kraju oraz śpiewania pieśni patriotycznych. Podtrzymywały one wiarę w odzyskanie wolności, zagrzewały do walki, a także umacniały poczucie wspólnoty w tym trudnym okresie dla narodu polskiego.
Łukasz Seta
Powiatowy konkurs dla klas drugich
Nowy rok szkolny to dla uczniów kolejna przygoda z nauką i następne ciekawe wyzwania. Tak, jak każdego roku organizujemy własne i bierzemy udział w proponowanych nam konkursach gminnych oraz powiatowych. Tym razem klasa druga ze Szkoły Podstawowej im. Wł. St. Reymonta pod opieką i czujnym okiem wychowawczyni p. Jolanty Mielczarek zgłosiła się do Powiatowego Konkursu Sprawności Fizycznej oraz Wiedzy
o Bezpieczeństwie, którego organizatorem była ,, Policyjna Akademia Bezpieczeństwa 2018” w ramach akcji ,, Kręci mnie bezpieczeństwo” XIII Edycja.
We wtorek 6 listopada wraz z opiekunami p. J. Mielczarek oraz p. E. Bernasiak pojechaliśmy do Hali Sportowej przy ul. Św. Jana w Pabianicach by dzieci, a właściwie reprezentanci klasy drugiej dziewczynka ( Natalia Szymczyk) i chłopiec ( Franio Wajszczyk) wzięli udział w zmaganiach konkursowych wraz z innymi uczestnikami.
Kiedy byliśmy na miejscu okazało się, że w konkursie tym bierze udział 12 szkół powiatu pabianickiego. Nasze skromne nadzieje na miejsce wysoko punktowane znacznie zmalały.
Konkurs zgodnie z regulaminem miał dwa etapy. W pierwszym dzieci rozwiązywały test z zakresu bezpieczeństwa, po napisaniu którego okazało się, że zdobyliśmy maksymalną ilość punktów. A w drugim etapie uczniowie zmagali się z pokonaniem toru przeszkód w jak najkrótszym czasie.
Rywalizacja była bardzo zacięta, a każda szkoła dodatkowo dopingowała swoich oraz innych zawodników na różne możliwe sposoby. My też byliśmy na to przygotowani i odpowiednio wyposażeni w kolorowe chusty, czapeczki oraz instrumenty perkusyjne jak: kołatki, bębenki, grzechotki i inne wykonane przez uczniów.
Po zakończeniu konkursu podczas prezentowania wyników okazało się, że na 12 szkół zajęliśmy trzecie zaszczytne miejsce. Natalka i Franio dali z siebie wszystko. Nam zrobiło się bardzo przyjemnie i cieplutko na serduchu, a oni otrzymali wspaniałe nagrody i dodatkowe gadżety. Do szkoły co prawda wracaliśmy z zachrypniętymi gardłami, ale za to szczęśliwi i bardzo radośni. Najbardziej jednak rozbawił nas komentarz pana kierowcy busa, który powiedział – taka szkoła w polu, a zajęła trzecie miejsce. No cóż i ,,szkoła w polu” potrafi odnosić sukcesy.
Jolanta Mielczarek
„Pan Tadeusz” – marzenia o niepodległości.
Pod takim hasłem w naszej szkole odbył się VI Gminny Konkurs Recytatorski. Do udziału w nim zostali zaproszeni uczniowie klas V-VIII wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy Dobroń. Konkurs odbył się30 października , jego celem było m.in. propagowanie wśród uczniów znajomości jednego z najznamienitszych dzieł polskiej literatury. Recytacje fragmentów epopei narodowej były również okazją do uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości.
Do komisji konkursowej zostali zaproszeni: pani Salomea Mandat – dyrektor Filii Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Pabianicach, pani Marzena Madej – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Dobroniu oraz pan Janusz Ziarnik – pedagog, animator kultury, pisarz, autor m.in. „Opowieści dobrońskich”.
W konkursie udział wzięło 11 uczniów. Naszą szkołę reprezentowali: Julia Mańka, Hanna Bartczak, Patrycja Kuliberda i Igor Kłos.
Zarówno członkowie komisji jak i publiczność byli pod ogromnym wrażeniem doskonałych prezentacji tak trudnego trzynastozgłoskowego tekstu Adama Mickiewicza.
Lista laureatów: I miejsce – Jagoda Tomasik (SP Chechło), II miejsce – Bartosz Górniak (SP Dobroń) i Klaudia Ciniewska (SP Chechło), III miejsce – Julia Mańka (SP Mogilno Duże).
Nagrody w konkursie ufundowane zostały przez Wójta Gminy Dobroń.
Wszystkim uczestnikom, w szczególności laureatom, bardzo gratulujemy i dziękujemy za udział!
„Czytające 14 tym razem w klasie II ”
Prawdopodobnie zdecydowana większość dzieci i młodzieży nie lubi czytać. Dorośli zasłaniają się brakiem czasu i pracą zawodową. Dlatego tak bardzo należy propagować czytelnictwo, bowiem jak powszechnie wiadomo, książka to najlepszy przyjaciel człowieka.
Nie tylko dostarcza nam wielu doznań natury estetycznej, ale także poszerza wyobraźnię, pobudza myślenie, zabiera w inny świat, gdzie możemy zapomnieć o swoich troskach i problemach. To tylko niektóre zalety wynikające z czytania książek.
Niby to takie oczywiste a jednak często zapominamy o tym dobroczynnym działaniu zwykłego czytania.
W bieżącym roku szkolnym w swojej klasie drugiej kontynuuję wspólne głośne czytanie z udziałem rodziców. W ten to sposób nadal staram się rozpowszechniać czytelnictwo wśród młodszych dzieci.
Zapoczątkowałam tą akcję trzy lata temu i wiem jak bardzo takie spotkania cieszą uczniów. Jak z wielką radością co dwa tygodnie wyczekują przyjścia kolejnego rodzica. Prezentowana książka zawsze jest dla dzieci pewnego rodzaju niespodzianką, a rodzice, czyli nasi goście bardzo się starają aby pięknie czytać wybrane przez siebie fragmenty bądź to baśni, bądź ulubionych książek ze swojego dzieciństwa, albo bardziej obszernych lektur.
Takie zabiegi owocują tym, że zwiększa się czytelnictwo w klasie, uczniowie chętniej gromadzą własne zbiory biblioteczne, zdecydowanie chętniej czytają kolejne rozdziały lektur już samodzielnie. Zachęcam serdecznie moje koleżanki do podejmowania takich lub innych działań na rzecz propagowania czytelnictwa wśród dzieci. Czytanie było inspiracją do wykonania przez dzieci projektu jesiennego parku.
Jolanta Mielczarek
ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ
Dnia 26 października w naszej szkole odbyła się niezwykle ważna uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. Pierwszoklasiści w obecności Pani Dyrektor, zaproszonych gości i rodziców zaprezentowali krótki program artystyczny pod okiem swojej pani wychowawczyni. Program zawierał wiersze dotyczące naszej Ojczyzny, szkolnej nauki oraz zasad zachowania. Sam akt ślubowania był najważniejszym momentem uroczystości. Dzieci musiały zachować należyta powagę i zdawać sobie sprawę, że sztandar na który ślubowały to nie tylko symbol naszej szkoły i naszej małej ojczyzny, ale również Polski. Po uroczystym akcie ślubowania pani dyrektor Renata Jary dokonała pasowania a wychowawczyni wręczyła pamiątkowe dyplomy. Szkolny dzień był pełen emocji, a zakończyły go grupowe i indywidualne zdjęcia oraz słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców w pięknie zaaranżowanej sali gdzie mali bohaterowie dzielili się swoimi wrażeniami z rodzicami i swoją panią.
Monika Królak
Wycieczka integracyjna do Spały
Województwo łódzkie nie obfituje w atrakcje turystyczne będące ważnym punktem
w planie szkolnych wycieczek. Można jednak znaleźć tutaj kilka perełek, które z pewnością należałoby zobaczyć. Jednym z takich miejsc jest Spalski Park Krajobrazowy i jego okolice.
Właśnie to miejsce, pełne osobliwości przyrodniczych i śladów historii postanowiliśmy odwiedzić podczas wycieczki integracyjnej klas IV i V. Pierwszym obiektem na trasie naszej wyprawy był Park Edukacyjny „Mikrokosmos” znajdujący się w Ujeździe. Byliśmy pod wielkim wrażeniem modeli owadów wykonanych
w dużej skali. Przeglądaliśmy się im z uwagą, aby poznać dokładniej budowę tych osobliwych zwierząt. Po sporej porcji wiedzy na temat insektów mogliśmy odpocząć i „zabawić się” na placu zabaw korzystając między innymi z takich atrakcji jak gigantyczne szachy czy zjazd na linie. Potem udaliśmy się do bunkrów w Konewce. Pani przewodnik przypomniała nam najważniejsze fakty z historii Polski, aby wprowadzić nas w realia okresu, w którym wybudowano zwiedzany obiekt. Dowiedzieliśmy się, że powstał on w1941 roku i miał być ważnym punktem strategicznym Niemiec. Przewodniczka przeprowadziła nas po obiekcie trasą dla prawdziwych „twardzieli”. Szybem wentylacyjnym zeszliśmy pod ziemię i bardzo niskim korytarzem w ciemnościach doszliśmy do głównego bunkra. Gdy po stromej drabinie wyszliśmy na górę naszym oczom ukazało się wnętrze ogromnej budowli, która za czasów II wojny światowej miała za zadanie pomieścić …. pociąg. Jak się potem dowiedzieliśmy ten główny schron, ma długość 380m a między jego betonowymi peronami biegnie tor umożliwiający wjazd „składu kolejowego” złożonego nawet z 30 wagonów. Kolejnym punktem na trasie naszej wycieczki były Groty Piaskowe w Nagórzycach. Podziemna trasa turystyczna, którą spacerowaliśmy była wcześniej miejscem wydobycia piasku kwarcowego stosowanego do produkcji szkła.
Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do Mogilna wierząc, że kolejną wycieczkę pojedziemy już niedługo.
Monika Włodarczyk
WYCIECZKA KLAS MŁODSZYCH
Już we wrześniu klasy I, II, III wybrały się na wycieczkę do Nieborowa i Bolimowa. Wyjechaliśmy o godzinie ósmej rano sprzed budynku szkoły, na miejsce dotarliśmy po godzinie jazdy.
Zwiedzanie zaczęliśmy od wizyty u garncarza, zapoznaliśmy się ze sztuką wyrabiania glinianych naczyń. Następnie mieliśmy okazję sprawdzić swoje umiejętności pod okiem fachowca. Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Figur Ruchomych, w którym zostały nam przedstawione różne sceny rodzajowe z życia mieszkańców ziemi łowickiej. Ostatnim punktem naszego wyjazdu była wizyta w gospodarstwie agroturystycznym gdzie poczęstowano nas pyszną zupą, potem wyrabialiśmy własnoręcznie chleb i ubijaliśmy masło. Po pracy zjedliśmy zasłużony posiłek. Na koniec karmiliśmy: kozy, kury a nawet ryby w stawie. Wycieczka była bardzo udana z bogatym programem dzięki któremu poszerzyliśmy swoją wiedzę i umiejętności.
Monika Królak
VIII Światowy Dzień Tabliczki mnożenia
W naszej szkole przygotowywaliśmy się do egzaminu z tabliczki mnożenia. W ciągu tygodnia, od 24.09.2018r. do 27.09.2018 r. uczniowie klas IV- VIII podczas lekcji matematyki utrwalali w formie zagadek i łamigłówek tabliczkę mnożenia. Na korytarzach wywieszone były plansze z działaniami, z których uczniowie mogli skorzystać. W czasie przerw przebiegała zabawa z hasłem i odzewem. Były to też działania z tabliczki mnożenia. W dniu 28 września odbył się w każdej klasie egzamin. Gratulacje dla tych, którzy otrzymali legitymację eksperta tabliczki mnożenia. Akcję przeprowadzała pani Agnieszka Woźniak. Gratulacje dla klasy V i VI, w których wszyscy uczniowie zdali egzamin.
Agnieszka Woźniak
Biblioteka szkolna zorganizowała we wrześniu konkurs plastyczny
pt. „ Moja ulubiona postać z bajki lub baśni”.
Wybranie najpiękniejszej pracy było bardzo trudne i jury zadecydowało, że wszystkie rysunki zajmą I miejsce. Laureatkami konkursu zostały:Katarzyna Kuliberda uczennica klasy III, Maja Nastarowicz- uczennica klasy VIII i Katarzyna Szymczyk uczennica klasy VI. Prace uczennic ozdobiły gazetkę biblioteczną. Nagrody w konkursie zostały ufundowane przez Radę Rodziców naszej szkoły. Gratulujemy Dziewczynom i życzymy kolejnych sukcesów.
Ewa Bernasiak
Siódmoklasiści w Nieborowie
We wrześniu zorganizowano wycieczkę uczniów klasy VII do Nieborowa. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru po nastrojowym ogrodzie –Arkadii. Połączyliśmy zwiedzanie zabytkowych obiektów z aktywnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Po zapoznaniu się z historią powstawania tego romantycznego miejsca, udaliśmy się do Pałacu w Nieborowie, gdzie odbyła się lekcja muzealna pt: „Rodzinny dom”- poznaliśmy wszystkich członków rodziny książęcej Radziwiłłów i ich zwyczaje, pełnione przez nich role w domu, a na zakończenie panie prowadzące warsztaty przygotowały wielkoformatową grę memory, podczas której nie tylko sprawdziliśmy wiedzę zdobytą podczas zajęć-był to również czas na zabawę i integrację. Następnie zaczerpnęliśmy świeżego powietrza w barokowym ogrodzie przy pałacu. Po całym dniu wrażeń wróciliśmy do domu.
Agnieszka Szerffel-Lichota
Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2018/19
W dniu 03 września miała miejsce uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego. Uczniowie przybyli do wyremontowanej, czyściutkiej szkoły. Pani Dyrektor Renata Jary i Wójt Gminy Dobroń p. Robert Jarzębak przywitali uczniów, nauczycieli, rodziców i innych pracowników szkoły. W tym roku szkoła obejmuje odziały od przedszkolnego „O” do klasy VIII. Życzymy uczniom dużo zapału do pracy w nowym roku szkolnym.
Agnieszka Woźniak