,, Koniec to zawsze początek…”
W dniu 26 czerwca uczniowie naszej szkoły odbierali świadectwa indywidualnie ze względu na pandemię. Jedyny wyjątek p. Dyrektor zrobiła dla uczniów klasy ósmej, którzy już nie pojawią się w murach naszej szkoły we wrześniu. Aby zadbać o bezpieczeństwo nas wszystkich najpierw na spotkanie z nauczycielami zostali zaproszeni rodzice. Obejrzeli prezentację przygotowaną przez swoje dzieci, a przedstawiającą wspomnienia ze szkolnego życia od klasy I do VIII. Następnie miejsca rodziców zajęli uczniowie, którzy podziękowali nauczycielom i pracownikom szkoły za 8 lat nauczania, wsparcia i trudu włożonego w ich edukację. Potem nastąpił najważniejszy moment, czyli wręczenie uczniom przez p. Dyrektor świadectw ukończenia szkoły i nagród za najlepsze wyniki w nauce. To było wyjątkowe zakończenie roku, ale wszyscy się cieszyli, że mogli choć na krótką chwilę razem się spotkać i wspólnie pożegnać szkołę podstawową i osoby, które im przez te lata towarzyszyły. Na zakończenie wszyscy mogliśmy obejrzeć film, w którym nauczyciele składają wakacyjne życzenia uczniom, a uczniowie nauczycielom. Wszyscy mamy nadzieję że we wrześniu nasi absolwenci rozpoczną nowy rok szkolny w swoich wymarzonych szkołach w formie tradycyjnej a nie zdalnej …
życzymy Wam wspaniałych wakacji! Do zobaczenia we wrześniu!
MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ DARIUSZ PIONTKOWSKI
Warszawa, 24 czerwca 2020 r.
Szanowni Państwo,
Dyrektorzy i Nauczyciele,
Uczniowie i Rodzice,
wkrótce rozpoczniemy wakacje – oczekiwany przez wszystkich czas letniego wypoczynku i wytchnienia od codziennych obowiązków. Pod wieloma względami tegoroczne wakacje będą różnić się od tych, które znamy, podobnie jak inny niż poprzednie był rok szkolny 2019/2020.
Aby ograniczyć niebezpieczeństwo związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa,
w połowie marca zdecydowaliśmy o zawieszeniu tradycyjnych zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Przygotowaliśmy jednocześnie odpowiednie rozwiązania prawne, które umożliwiły organizację kształcenia na odległość.
Przejście na system zdalnego nauczania było dużym wyzwaniem. Od dyrektorów szkół wymagało zupełnie nowej organizacji pracy, a od nauczycieli kreatywności oraz wykorzystania innych niż dotychczas metod dydaktycznych. Z kolei uczniowie musieli przyzwyczaić się do nowego sposobu przekazywania wiedzy i uczenia się. Potrzebne było również wsparcie ze strony rodziców oraz ich współpraca ze szkołą.
Dzięki zaangażowaniu i determinacji wielu osób, na wszystkich szczeblach systemu edukacji, w zdecydowanej większości szkół nauka na odległość przebiegała sprawnie i bez większych problemów. Wszystkim tym, którzy przez wiele tygodni z entuzjazmem, zapałem
i poświęceniem wykonywali swoje obowiązki, przekazuję wyrazy szacunku i uznania.
Dziękuję dyrektorom szkół za zorganizowanie pracy w zupełnie nowych warunkach
i wspieranie nauczycieli. Słowa uznania kieruję do wszystkich pedagogów, wyrażając wdzięczność za pełne zaangażowania oraz profesjonalne podejście do nowych wyzwań zawodowych.
Dziękuję także uczniom za otwartość na nowe sposoby przekazywania wiedzy, a rodzicom za okazaną pomoc. W tym trudnym czasie byli Państwo blisko swoich dzieci, motywując
je do pracy i wspierając w nauce na odległość.
Zawieszenie zajęć i kształcenie na odległość to niecodzienna i trudna sytuacja,
w szczególności dla uczniów pozbawionych bezpośredniego kontaktu z nauczycielami
i rówieśnikami. Jestem przekonany, że wszyscy będziemy czerpać z niej naukę oraz doświadczenie na przyszłość. Nowe narzędzia, metody pracy i komunikacji, a także umiejętności i kompetencje wypracowane podczas nauki zdalnej pozostaną z nami na dłużej i z powodzeniem będą mogły być wykorzystywane w procesie nauczania i uczenia się.
Przygotowujemy się do nowego roku szkolnego. Chcemy, aby we wrześniu uczniowie i nauczyciele wrócili do szkół w normalnym, stacjonarnym trybie. Wszyscy zgodzimy się z tym, że nawet najlepsze i najnowocześniejsze technologie nie zastąpią bezpośredniego kontaktu i nie stworzą przestrzeni do nawiązywania relacji oraz budowania więzi, które rodzą się w szkolnych murach.
Życzę spokojnego, a przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku. Chciałbym,
aby zbliżające się wakacje pozwoliły na odpoczynek od codziennych obowiązków i dały energię oraz inspirację do pracy w nowym roku szkolnym 2020/2021.
Spokojnych i bezpiecznych wakacji!
Z serdecznymi pozdrowieniami
Dariusz Piontkowski
Minister Edukacji Narodowej
ODPISY ZA MARCOWE OBIADY
Informujemy, że nadpłacone pieniądze za marcowe OBIADY zostaną rozliczone WE WRZEŚNIU.
Harmonogram rekrutacji
Ustalony przez Ministra Edukacji Narodowej harmonogram postępowania rekrutacyjnego do szkół dla młodzieży dostosowany został do zmienionego terminu przeprowadzanych egzaminów ósmoklasisty, w tym terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez okręgowe komisje egzaminacyjne.
Szczegóły na stronie:
Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!
Informujemy, że Samorząd Województwa Łódzkiego uruchomił Regionalny Interwencyjny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Telefon jest odpowiedzią i wsparciem w sytuacjach kryzysowych, które mogą narastać wśród wielu młodych osób w okresie pandemii.
Wsparcie można uzyskać dzwoniąc na numer 726 611 611 w godzinach 12.00 – 20.00.
Z kolei od godziny 20.00 do północy specjaliści (psychologowie, psychoterapeuci, osoby specjalizujące się w interwencjach kryzysowych) dyżurują na Snapchacie i Messengerze (pogadajmytutaj).
Telefon działać będzie od 20 kwietnia do 14 czerwca br.
Ponadto podajemy:
– ogólnopolski numer telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111;
– numer telefonu do GOPS-u w Dobroniu: 510 208 494.
Jednocześnie przypominamy o możliwości kontaktu:
– z pedagogiem szkoły pod numerem telefonu: 795 772 628
– z psychologiem (za pośrednictwem dziennika elektronicznego).
Rekrutacja
TERMINARZ NABORU DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. WŁ. ST. REYMONTA W MOGILNIE DUŻYM:
NABÓR UZUPEŁNIAJĄCY (w chwili, gdy szkoła będzie dysponowała wolnymi miejscami):
od 12 do 14 sierpnia 2020 r.
SZCZEGÓŁY dot. rekrutacji w zakładce: DLA RODZICÓW
Terminarz naboru do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Mogilnie Dużym:
i WNIOSKÓW o przyjęcie do klasy pierwszej;
NABÓR UZUPEŁNIAJĄCY (w chwili, gdy szkoła będzie dysponowała wolnymi miejscami):
od 12 do 14 sierpnia 2020 r.
„ … Niezłomni- bo nie dali się złamać czerwonemu najeźdźcy –ZSRS- czy to trwając na posterunku w lesie , czy zachowując godną postawę w śledztwie…”.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest od 1 marca 2011 roku. Wiąże się z datą śmierci żołnierzy niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia ”Wolność i Niezawisłość”, których 1 marca 1951 roku rozstrzelano w więzieniu na warszawskim Mokotowie. Choć historia długo milczała o Nich, to dziś ze zdwojoną siłą chcemy mówić, dziękować i pamiętać o tych, którzy „ żyli prawem wilka…”, tak jak potrafimy najlepiej, najmocniej… Jak ? Poprzez proste gesty i czyny. Nasza szkoła zamieniła się w „miejsce pamięci”, poprzez przybliżenie w niekonwencjonalny sposób historii żołnierzy podziemia niepodległościowego. Wchodząc po schodach, stopień po stopniu, zapoznawaliśmy się z mrocznymi kartami przeszłości. Pamięć o „Wyklętych” była w Nas już nie tylko na lekcjach historii…
24 lutego 2020 r. uczniowie SP w Mogilnie Dużym zostali zaproszeni do wzięcia udziału w turnieju wiedzy ”Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Do konkursu przystąpiły 53 osoby z klas V-VIII. Oto wyniki:
I miejsce : Hanna Bartczak (klasa VII) oraz Antonio Brandszteter (klasa VI)
II miejsce: Julia Mandat (klasa VII) oraz Dawid Szymczyk (klasa VIII)
III miejsce: Jakub Pełka ( klasa VI)
Wyróżnienia przyznano uczniom klasy VI: Marii Angiel, Magdalenie Plucińskiej, Bartoszowi Smolarkowi oraz Dawidowi Szalewskiemu.
Bohaterom oddaliśmy również hołd poprzez uczestnictwo 1 marca w II edycji „Biegu Tropem Wilczym” w Pabianicach. W tym dniu zawodnicy stanęli na starcie w ponad 370 miastach Polski oraz poza jej granicami: w USA, Australii, Afryce, w europejskich stolicach i na Kresach. Nazajutrz, w poniedziałkowy poranek w murach naszej szkółki powitaliśmy p. Annę Matyśkiewicz- Kozieł, nauczycielkę historii z Zespołu Szkół nr1im. Jana Kilińskiego w Pabianicach, która przeprowadziła prelekcję na temat Żołnierzy Niezłomnych oraz uroczyście wręczyła wraz z organizatorami dyplomy i nagrody zwycięzcom i wyróżnionym uczniom w konkursie historycznym. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Niezłomnych zakończyliśmy 5 marca, wyruszając w drogę po bezdrożach leśnych do miejsca pamięci naszych bohaterów lokalnych – sierż. Andrzeja Jaworskiego ps.”Marianek”, „Jędruś”i Tadeusza Kuzi ps.”Viner”, „Igła”. W rajdzie pieszym uczestniczyła klasa VI, która w konkursie historycznym uzyskała najwyższy wynik w szkole. Wędrując, zgłębialiśmy wiedzę historyczną oraz przyrodniczą. Kiedy dotarliśmy do obeliska, z dumą i powagą oddaliśmy hołd Żołnierzom Wyklętym- dla Nas Niezłomnych…
P.S. Gorące podziękowania za ogrom pracy, wspaniałą lekcję historii w terenie, wsparcie przy realizacji powyższego przedsięwzięcia kieruję na ręce głównych organizatorów nietuzinkowego wydarzenia historycznego – p. Agnieszki Sysio oraz p. Zbigniewa Sysio.
Monika Pawełczyk
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
… aby język giętki …
Rebusy, gry słowne, zabawy językowe – to tylko niektóre z elementów uatrakcyjniających spotkanie
z językiem polskim w ramach Dnia Języka Ojczystego – 21 lutego. W naszej szkole to był nie tylko jeden dzień. Największym powodzeniem cieszyła się konkurencja, polegająca na układaniu słów. Rekordzistka /Ola Wulkiewicz/ ułożyła ich ponad sześćset. Ponadto było dyktando z „czyhaniem”, „praprapraprawnukami”, „czmychaniem” oraz innymi trudnościami. W kategorii kl. V-VI zwycięzcami zostali: Jakub Pełka, Wiktor Szewczyk i Dobrosława Sysio, w kategorii klas VII-VIII – Wiktoria Pawłowska, Tymoteusz Brandszteter oraz Kacper Wlazło.
Można było poćwiczyć język wygłaszając przeróżne „szeleszczące” wierszyki typu: W gąszczu szczawiu we Wrzeszczu klaszczą kleszcze na deszczu.
Podsumowaniem było obejrzenie prezentacji o historii języka polskiego i wysłuchanie wykładu profesora Jana Miodka.
Dbajmy o nasz język nie tylko na lekcjach, w szkole, ale również pisząc SMS -y czy e-maile. Pamiętajmy o tych literach, które język polski charakteryzują: ą, ę, ź, ż, ó, ł, ć, ś.
Bo przecież:
Tyś nasza twierdza, tarcza,
opieka i obrona,
Ojczysta święta mowo,
Bądź z serca pozdrowiona .
/Leopold Staff/
WYCIECZKA INTEGRACYJNA KLASY 5
W czwartek 13 lutego 2020 klasa 5 uczestniczyła w wycieczce integracyjnej. Po burzliwych sporach dotyczących repertuaru w kinie Helios w Pabianicach wybór padł na film animowany zatytułowany „Śnieżka i fantastyczna siódemka”. Bajkaod początku nas zaskoczyła bo tym razem królewna nie była piękną i zgrabną kobietą a „krągłych„ kształtów uśmiechniętą dziewczyną, która szukając swojego ojca przeżywa zabawne i pouczające przygody. Z wielkiego ekranu biło przesłanie, że prawdziwe piękno tkwi w nas samych i nie jest tym czym wydaje się na pierwszy rzut oka. Podczas projekcji filmu były słychać salwy śmiechu.
Po opuszczeniu kina udaliśmy się do Jump Parku w Ksawerowie. Po krótkiej rozgrzewce dzieci z ogromną energią przystąpiły do zabawy. Co chwilę ktoś odpadał, że ścianki wspinaczkowej i wpadał do basenu wypełnionego gąbkami czy niesiony do góry siłą sprężystości trampoliny przyjmował w powietrzu „nieanatomiczne” kształty. Zabawa była przednia. Na zakończenie zrobiliśmy sobie zdjęcie z panem trenerem, który przez cały czas swoim uważnym spojrzeniem obserwował nasze figle.
To był bardzo udany i wyczerpujący dzień.
Monika Włodarczyk
Spotkanie z aktorem Dariuszem Wieteską
„…bo życie ludzkie jest najważniejsze” – spotkanie z aktorem Dariuszem Wieteską
W dniu 7 lutego 2020 roku w Szkole Podstawowej im. Wł. St. Reymonta w Mogilnie Dużym odbyło się spotkanie z aktorem – Dariuszem Wieteską.
Uroczystość rozpoczęła się od powitania gościa. Następnie uczennice klasy piątej: Klaudia Mokracka, Ania Kalwinek i Dobrusia Sysio przedstawiły krótką scenkę dotyczącą zachowania się w sytuacji, gdy jesteśmy świadkami wypadku. Słowami: „są takie chwile w życiu, kiedy musimy opanować strach i zacząć działać…bo życie ludzkie jest najważniejsze” nawiązały do motta spotkania. Kolejnym punktem programu był pokaz pierwszej pomocy przygotowany przez panią Monikę Królak i uczniów klasy ósmej : Michała, Szymona, Nikolę i Wiktorię, którzy zaprezentowali zebranym jakie czynności należy wykonać, kiedy ktoś straci przytomność. Następnie wybrzmiała piosenka zatytułowana „Rap ratowniczy”, która zachęcała wszystkich bo udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia. W rolę odważnych „raperów” wcielili się uczniowie klasy piątej oraz ósmej. Piosenka ta kończyła się słowami„…odrzuć strach, wiedzę chwyć, przecież człowiek może żyć dzięki tobie…”.
Kolejnym punktem spotkania była prezentacja multimedialna przygotowana przez nauczycielkę – panią Monikę Włodarczyk.
Można się było z niej dowiedzieć, że aktor Dariusz Wieteska urodził w 1987 w Warszawie a wychowywał w małej wiosce pod Rawą Mazowiecką o nazwie Gortatowice. W dzieciństwie był ministrantem oraz grał na perkusji. W roku 2010 ukończył naukę w Szkole Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich w Warszawie oraz zadebiutował w telewizji epizodycznymi rolami w serialu Klan. Od tego czasu wystąpił w wielu serialach, filmach krótkometrażowych, programach i reklamach telewizyjnych to jednak największą sławę i rozpoznawalność przyniosła Dariuszowi Wietesce rola Piotra Strzeleckiego w serialu na „Na sygnale”.
Dariusz Wieteska posiada wiele cennych umiejętności, które wzbogacają jego warsztat aktorski: jeździ motorem, zna tajniki walki wręcz i na miecze , gra na gitarze klasycznej i elektrycznej oraz perkusji.Nie boi się podejmować różnych wyzwań. Takim niewątpliwie był udział w telewizyjnych programach rozrywkowych: „Dancing with the Stars”(2018) i Dance DanceDance (2019), ponieważ wcześniej w zasadzie nie tańczył.
Po prezentacji Dariusz Wieteska zabrał głos i opowiedział o swoim życiu oraz karierze aktorskiej.
Prywatnie Dariusz Wieteska jest człowiekiem dla którego ważna jest przede wszystkim rodzina. Jego żoną jest aktorka Urszulą Zawadzka-Wieteska urodzona w Chicago. Aktor interesuje się motoryzacją i muzyką. Kocha psy i konie. Marzy o dużej roli w filmie fabularnym i domku z ogródkiem.
W tym co robi chce być przede wszystkim sobą: „…sobą jestem sobą, mam to szczęście, bo nie wszyscy mogą”.
Dowiedzieliśmy się, że uczył się w małej szkółce podobnej do tej w Mogilnie Dużym dlatego z wielkim sentymentem powrócił w mury takiego budynku.
W szkole ulubionym jego przedmiotem było wychowanie fizyczne. Jego talent aktorski ujawnił się przypadkiem, kiedy to podczas akademii zastąpił chorego kolegę. Od tego momentu coraz częściej angażowany był do różnych wystąpień podczas uroczystości szkolnych. I wtedy odkrył w sobie miłość „do sceny”. Mimo to próbował iść w innym kierunku – przez rok studiował ekonomię, ale czuł, że to nie to, co chciał robić w życiu … więc zdał egzaminy do szkoły aktorskiej.
Opowiadał o kulisach bycia aktorem, o tym jak trudno popłakać się na zawołanie, kręcić sceny w skórzanym stroju motocyklisty w trzydziestostopniowym upale czy łapać na planie filmowym niebezpiecznego węża gołymi rękami…
Potem dzieci uczestniczące w spotkaniu zaczęły zadawać pytania aktorowi. Z odpowiedzi można było się dowiedzieć, że Dariusz Wieteska ma psa spaniela o imieniu Tosia, bardzo lubi i podziwia aktora Liama Neesona oraz ma za sobą doświadczenia związane z dubbingiem. Aktor przeprowadził również krótkie warsztaty aktorskie.
Dariusz Wieteska okazał się być niezwykle miłym, sympatycznym i cierpliwym człowiekiem o wspaniałym podejściu do dzieci. Urzekł nas swoją otwartością , szczerością i naturalnością.
Na zakończenie podziękowaliśmy naszemu gościowi za niezwykle ciekawe i inspirujące spotkanie oraz wręczyliśmy pamiątkowy dyplom i medal.
Zdjęciom i autografom nie było końca…
Monika Włodarczyk
Spotkanie młodzieży z Sędzią Sądu Rejonowego w Pabianicach – Panią Marzeną Sztajer
31 stycznia 2020 roku uczniowie klas: siódmej i ósmej wzięli udział w spotkaniu z Przewodniczącą II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Pabianicach – sędzią – panią Marzeną Sztajer.
Na jednej z sal rozpraw młodzież w skupieniu wysłuchała prelekcji Pani Sędzi na temat autentycznych zdarzeń, często tragicznych w skutkach, w wyniku których młodzi ludzie trafiali przed oblicze sądu. Pani Sędzia podkreślała, że istnieje bardzo cienka granica między wydawołoby się niewinnym żartem a przestępstwem. Na potwierdzenie tych słów przytoczyła szereg przykładów spraw karnych, w których zasądzała wyroki. Podkreślała, jak ważne jest przewidywanie konsekwencji swoich działań i postępowanie w granicach norm prawnych.
Pani Sędzia omówiła również zakres odpowiedzialności prawnej młodych ludzi i podała przykłady przestępstw najczęściej popełnianych przez młodzież. Wspomnieć tu należy o przestępstwach przeciwko mieniu, zdrowiu i życiu oraz przeciwko wolności (tu: groźby karalne, stalking, hejt). Musimy pamiętać o tym, że granica wolności jednej osoby kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.
Pani Sędzia wskazała również na konieczność reagowania na różne złe zachowania w tym akty przemocy i wandalizmu. Przestrzegała przed sięganiem po środki odurzające, substancje psychoaktywne, alkohol.
Musimy pamiętać, że jesteśmy również chronieni prawem i w sytuacjach, które naruszają nasze dobro, powinniśmy szukać wsparcia u osób dorosłych, których darzymy zaufaniem.
Podczas spotkania Pani Sędzia zapoznała młodzież z systemem kształcenia dotyczącym prawników. Poznaliśmy podstawowe zawody prawnicze: sędzia, prokurator, adwokat, radca prawny. Wiemy już, jaki kolor żabotów i kołnierzy mają poszczególne togi. Sala rozpraw jest miejscem ściśle uporządkowanym. Niektórzy z nas usiedli na ławie oskarżonych, niektórzy na miejscach obrońców, inni na miejscach oskarżycieli. Nie zabrakło też widowni.
Zwiedziliśmy również część budynku sądu, t.j. miejsce, w którym oskarżeni czekają na rozprawę oraz tzw. „niebieski pokój”, w którym odbywają się przesłuchania dzieci.
Dziękuję Pani Sędzi – Marzenie Sztajer za niezwykle poruszającą prelekcję. Słowa podziękowania kieruję również do Pań Doroty Kuliberdy i Moniki Włodarczyk za aktywną współpracę w realizacji treści Szkolnego Programu Doradztwa Zawodowego oraz Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego.
Być może, że spośród młodzieży, która wzięła udział w spotkaniu, ktoś zostanie prawnikiem. Ławy oskarżonych nikomu nie polecamy… jest wyjątkowo twarda, wszak „DURA LEX, SED LEX” („TWARDE PRAWO, LECZ PRAWO”).
Renata Jary
W dniu 31 stycznia 2020r. odbyła się w naszej szkole zabawa karnawałowa. Nie zabrakło ciekawych przebrań. Zabawę taneczną rozpoczęły klasy młodsze, później bawiły się klasy starsze. Ruch robi swoje, w rytmie muzyki uwolnione zostały radość, uśmiech i inne pozytywne emocje.
Jasełka 2019
Co roku przed świętami Bożego Narodzenia nasi uczniowie przygotowują przedstawienie. W tym roku w nastrój świąteczny wprowadzili nas wszyscy uczniowie klasy VII zadając pytanie ,, Jak to jest z tymi świętami?” Okazało się, ku zdziwieniu niektórych, że w święta nie jest najważniejsza choinka, prezenty, Mikołaj i jedzenie, ale najważniejsze jest przyjście na świat Zbawiciela i nasze otwarte na Jego miłość serca oraz dobro czynione innym. Siódmoklasiści sami przygotowali część tekstów i z dużą radością i naturalnością opowiedzieli o tym, co zastanawia obecnie młodych ludzi, a dotyczy prawd wiary i życia nimi we współczesnym świecie. Na zakończenie śpiewaliśmy wspólnie kolędy, a uczniowie klasy III zaśpiewali przepiękną pastorałkę ,, Od serca do ucha” przygotowaną z p. Pauliną Cukrowską. Nasze spotkanie uświetnili swoją obecnością : pan Robert Jarzębak – wójt Gminy Dobroń, pani Inspektor Oświaty, pan Janusz Szerffel – przewodniczący Rady Gminy, pan Andrzej Nowicki – były dyrektor naszej szkoły oraz pani Agnieszka Mokracka – zastępca przewodniczącego Rady Rodziców. Były życzenia, podziękowania oraz łamanie się opłatkiem. Życzenia błogosławieństwa Bożej Dzieciny niech otulą wszystkich naszych Przyjaciół. Zdrowych i radosnych Świąt!
Ewa Bernasiak
„Mikołajek” w teatrze…
W czwartek 12 grudnia byliśmy na spektaklu „Przygody Mikołajka” w Teatrze Arlekin w Łodzi. Obejrzeliśmy sceniczną adaptację utworów Sempé i Goscinny’ego – będących opowieścią o szkolnych i domowych perypetiach Mikołajka i jego najbliższych kolegów: Alcesta, który ciągle je, Gotfryda, który dostaje od bogatego taty najfajniejsze prezenty, Rufusa, który ma ojca policjanta i myśli, że może rozrabiać bardziej niż inni, i najgorszego z całej klasy Kleofasa, który jest jednak dobrym kolegą. Po raz pierwszy mieliśmy okazję obejrzeć przygody tego sympatycznego, niesfornego chłopca na deskach teatru. Wcześniej czytaliśmy książkę i oglądaliśmy film. Aktorów wyróżniały barwne, ciekawe kostiumy oraz maski, które zrobiły na nas duże wrażenie. Widowisko było bardzo dynamiczne. Szczególnie podobała nam się jedna z ostatnich scen i ciekawa choreografia, którą stworzył, znany z programu „You Can Dance”, Maciej Florek. Scenografia nie była zbyt bogata, ale interesujące rekwizyty dodawały uroku przedstawieniu. Wyjazd, w którym uczestniczyli uczniowie klas IV i VI zorganizowała p. Magdalena Sokołowska.
Zofia Donifacy i Jakub Pełka kl. VI
Mikołaj nie zapomniał
Święty Mikołaj istnieje, jeśli tylko chcemy uwierzyć w to, że czynienie dobra i niespodzianek dla bliskich sercu osób jest zwyczajnie możliwe i niesie z sobą wiele radości.
6 grudnia przekonaliśmy się o tym, że święty Mikołaj o nas pamięta. Kolejny już raz zawitał do naszej szkoły i obdarował każdego słodkim upominkiem. Z tego, co usłyszeliśmy, miał nie lada problem z dotarciem do nas, bowiem przy braku śniegu ciągnięcie sań przez reniferki, to „wyższa szkoła jazdy”. Ale cieszymy się, że nawet wobec takich przeciwności pogodowych, mieliśmy okazję się z Nim spotkać.
eRJot
Spotkanie z autorem p.Pawłem Wakułą
W dniu 5 grudnia 2019r. odbyło się w naszej szkole autorskie spotkanie z p. Pawłem Wakułą, zorganizowane przez p. Ewę Bernasiak. W spotkaniu wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. W związku z tym, że to spotkanie było wpisane w obchody Dni Naszego Patrona uczniowie klasy V : Piotr Kuliberda, Alicja Nastarowicz, Kacper Sobczak i Dobrosława Sysio przedstawili scenki z życia Wł. St. Reymonta oraz wywiad z pisarzem.
Po tym akcencie Dnia Patrona, p. Paweł Wakuła przystąpił do snucia barwnych opowieści o bohaterach swoich książek. Wszyscy słuchali z zapartym tchem historii o Jagielle, Sześcioptaku, Kolumbie i wielu innych postaciach. W trakcie spotkania autor wykonał kilka rysunków przedstawiających bohaterów swoich książek, czym wzbudził ogromny zachwyt wszystkich uczniów naszej szkoły..
Przekazując swoją wiedzę historyczną w sposób dowcipny zachęcił uczniów do poznawania historii Polski. Dużą atrakcją były pamiątkowe podpisy i indywidualne rysunki złożone przez autora w zakupionych książkach o intrygujących tytułach ,, Jajecznica Kolumba”, Jagiełło pod prysznicem” itp.
To było bardzo ubogacające i radosne spotkanie z rysownikiem i pisarzem. Mamy nadzieję, że będzie jeszcze okazja, aby zaprosić p. Pawła Wakułę do naszej szkoły. Dzień Patrona został wspaniale uczczony.
Ewa Bernasiak
Paweł Wakuła
(ur. 24 czerwca 1965 we Wrocławiu)
– polski rysownik prasowy, ilustrator, pisarz
– absolwent malarstwa i pedagogiki artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu
– dyplom w pracowni prof. Wojciecha Sadleya w roku 1991. Publikował rysunki satyryczne m.in. w „PC World Computer”, „Super Expressie” „Gilotynie”, „Wędkarzu Polskim”, „Expressie Ilustrowanym”, „Przeglądzie Sportowym”, od roku 1995 związany z „Tygodnikiem Angora” oraz „Angorką” dodatkiem dla dzieci (i nie tylko), dla których tworzy rysunki, collage, humoreski.
Ewa Bernasiak
Święto polskiej literatury
Święto Patrona szkoły Wł. St. Reymonta w tym roku to nie jeden dzień, ale cykl różnych działań. Z tej okazji wcześniej odbyły się konkursy: Wiedzy o Życiu Pisarza oraz Konkurs Literacki „Moje spotkanie z Reymontem”.
Od kilku dni na szkolnym korytarzu znajduje się wystawa przygotowana przez grupę uczniów z kl. VIII i IV. Można obejrzeć na niej zdjęcia, rękopisy, listy Reymonta do brata oraz liczne wydania jego książek. Dla młodszych uczniów przygotowane są tematyczne puzzle
i kolorowanki. Uczniowie klasy szóstej przygotowali broszurę o życiu i twórczości Noblisty, a piątoklasiści uświetnili spotkanie z pisarzem p. Pawłem Wakułą inscenizacją o Reymoncie.
W czasie jednej z przerw zostały ogłoszone wyniki w wyżej wspomnianych konkursach i wręczone nagrody. Najlepszymi znawcami życia pisarza okazali się: Wiktor Szewczyk –I miejsce, Sylwia Sysio – II miejsce oraz Katarzyna Kuliberda – III miejsce.
W konkursie literackim laureatami zostali: Hanna Bartczak – I miejsce, Julia Mańka – II miejsce, Maja Puchalska – III miejsce. W kategorii klas IV-VI: Dobrosława Sysio – I miejsce, Kacper Hajzer – II miejsce, Wiktoria Nowacka – III miejsce.
Działania związane z upowszechnianiem wiedzy o Wł. St. Reymoncie oraz konkursy przygotowała p. Magdalena Sokołowska.
Czwartek, piątego grudnia był prawdziwym świętem polskiej literatury i spotkaniem w trzech czasach – przeszłym, który należał do Reymonta, teraźniejszym, którego przedstawicielem jest p. Paweł Wakuła i przyszłym, który miejmy nadzieję, będzie należał do nas, do naszej koleżanki Hanny Bartczak – laureatki Wojewódzkiego Konkursu Literackiego.
Przed nami jeszcze wiele zadań, związanych z postacią naszego patrona. Z pewnością równie ciekawych. Ich zwieńczeniem będzie 7 maja – rocznica urodzin Reymonta.
Maja PuchalskaJulia Mańka
Kl. VII
Andrzejki
W środę 27. listopada odbyła się dyskoteka andrzejkowa dla klas VI-VIII, która w całości została przygotowana przez młodzież naszej szkoły. Uczniowie zatroszczyli się nie tylko o słodkie i słone przekąski oraz napoje, ale także zapewnili profesjonalne nagłośnienie i stworzyli własną listę przebojów. Również przed zabawą własnoręcznie przystroili świetlicę lampkami i wykonanymi przez siebie napisami. Całość imprezy w świetnym stylu poprowadził Kuba Antonowicz z klasy VIII.
Profilaktyka uzależnień
Gabriel Fleszar to polski muzyk, wokalista i autor tekstów. Członek zespołu Candida. W listopadzie odbyło się w szkole w Dobroniu spotkanie z tym artystą w ramach profilaktyki uzależnień. Opowiadania z życia wzięte przplatane śpiewem z akompaniamentem gitary przybliżyły uczniom zagrożenia jakimi są palenie tytoniu, alkohol, narkotyki i ich skutki. Pan Fleszar przestrzegał przed tymi używkami, by nie zmarnować swojego życia.
Agnieszka Woźniak
Historycznie i Teatralnie …
Bohaterami tej opowieści są uczniowie klasy V. Jak zawsze chętni na wyzwania, przygotowali nietypową lekcję historii. Zaprosili mnie do malowniczej Hellady, na górę Olimp –siedzibę bogów greckich. Jakże miło było zobaczyć Zeusa, mądrą Atenę, cudowną Afrodytę, Posejdona… i posłuchać ich opowieści.
Gratuluję wspaniałych kreacji…
Monika Pawełczyk
Pasowanie na czytelnika
W piątek 22 listopada 2019r. uczniowie klasy I naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Podczas pierwszej części spotkania dzieci wysłuchały rad i historyjek związanych z wartością czytania książek od krasnali, w rolę których wcieliły się uczennice z aktywu bibliotecznego: Maria Angiel, Magdalena Plucińska i Katarzyna Szymczyk. Po obejrzeniu przedstawienia dzieci mogły pochwalić się swoją wiedzą na temat poszanowania książek i zdać egzamin ze znajomości bajek i baśni oraz poznać zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Na zakończenie złożyli przyrzeczenie, że będą szanować książki i korzystać z księgozbioru według regulaminu. Następnie zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało zakładkę. Mam nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.
Ewa Bernasiak
Wymiana uczniowska z Dörpen
Grupa 16 uczniów z gminy Dobroń (w tym 4 uczniów naszej szkoły) wraz z opiekunami, Wójtem gminy Dobroń panem Robertem Jarzębakiem i Przewodniczącym Rady Gminy panem Januszem Szerffelem w niedzielę, 18 listopada b.r., wyjechała na wymianę uczniowską do partnerskiej gminy Dörpen w Niemczech.
Pobyt trwał 6 dni, a uczniowie byli w tym czasie zakwaterowani u niemieckich rodzin. Nasi niemieccy koledzy przygotowali nam naprawdę bardzo bogaty program, w którym nie było czasu na nudę.
W ramach programu uczestniczyliśmy w zajęciach zorganizowanych w Oberschule Dörpen, gdzie serdecznie powitał nas dyrektor szkoły – pan Peter Schade. W fabryce papieru „UPM Nordland Papier” uczestniczyliśmy w warsztatach rękodzielniczych – czerpaliśmy papier zgodnie z recepturą sprzed 200 lat.
W kolejnym dniu pobytu udaliśmy się do miasta Leer, aby podziwiać zabytki architektoniczne niemieckich miast w tamtejszym parku miniatur. Szczególnie utkwiły nam w pamięci osobliwości Berlina – stolicy Niemiec.
Z pewnością ważnym punktem naszego pobytu była wizyta na cmentarzu, na którym spoczywa 31 polskich żołnierzy poległych w kwietniu 1945 r w walkach na terenie Emsland. Zwiedziliśmy również były obóz koncentracyjny Esterwegen.
W trakcie pobytu zostaliśmy zapoznani z procesem produkcji największych i najbardziej luksusowych statków wycieczkowych na świecie. W mieście Papenburg w stoczni „Meyer-Werft”, którą zwiedziliśmy, powstał pierwszy na świecie statek napędzany wyłącznie skroplonym gazem ziemnym. Niektórzy uczniowie usłyszawszy informację, że stocznia przez kolejne lata będzie przyjmować nowych pracowników, zaczęli planować w niej swoje kariery. 🙂
W ostatnim dniu pobytu wzięliśmy udział w obchodach 40- lecia istnienia szkoły w Dörpen. Była to szczególna okazja do złożenia podziękowań władzom Gminy Dörpen oraz dyrekcji Oberschule Dörpen za serdeczne przyjęcie naszej grupy. Obok pana Wójta – Roberta Jarzębaka w naszym imieniu wystąpiła przewodnicząca samorządu uczniowskiego – Nikola Donifacy.
W dniu powrotu za sprawą państwa Leny i Rainera Schulz-Bender zwiedziliśmy holenderską twierdzę Bourtange, jeden z niewielu tego typu zabytków zamieszkałych po dzień dzisiejszy przez zwykłych ludzi.
Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Jaqueline Sanders, która nie odstępowała nas „nawet na krok” i służyła pomocą w tłumaczeniu rozmów.
Dzięki tej wymianie nasi uczniowie zwiedzili dużo miejsc, poznali kulturę państwa, z którym sąsiadujemy, spróbowali swoich umiejętności językowych i nawiązali koleżeńskie relacje ze swoimi niemieckimi rówieśnikami. Była to też okazja do integracji uczniów z trzech naszych gminnych szkół.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć.
Tomasz Szafarz
Literacki sukces
Uczennica naszej szkoły Hanna Barczak wzięła udział w Wojewódzkim Konkursie Literackim „W świecie wartości moralnych”. W tym roku odbył się pod hasłem „Czym jest piękno?”. Udział został zwieńczony sukcesem. Hania zajęła III miejsce. Praca, którą napisała zawierała wiedzę z różnych dziedzin: literatury, malarstwa, rzeźby oraz filozofii. Niezwykle ciekawa rozprawka, przykłady dzieł i ich opis, liczne cytaty, świadczą o dużym talencie literackim uczennicy, jej dociekliwości i analitycznym podejściu do tematu. Praca dojrzała i bogata w treść, może być doskonałym źródłem wiedzy dla innych.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Magdalena Sokołowska
Zgłębiamy wiedzę o Wł. St. Reymoncie
W szkole realizowany jest projekt edukacyjny pod hasłem „Reymont – nasze opowieści o niezwykłym pisarzu”. Jego cele to przede wszystkim: poszerzenie wiedzy na temat życia i twórczości pisarza, rozwijanie kompetencji takich jak kreatywność, innowacyjność, rozwijanie zainteresowania kulturą w środowisku lokalnym, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień.
Zadania projektu przydzielone zostały sześciu zespołom, uczniom klas IV – VIII. Wykonanie ich rozłożone jest w czasie od listopada 2019 r. do maja 2020 r.
Oto działania, których podjęli się uczniowie:
Grupa 1
Wykonanie prezentacji multimedialnej o Reymoncie.
Grupa 2
Przygotowanie broszury o życiu i twórczości pisarza.
Grupa 3
Przygotowanie wystawy okolicznościowej z okazji Dnia Patrona.
Grupa 4
Przygotowanie spektaklu „Wielkanoc u Boryny”.
Grupa 5
Opracowanie programu jednodniowej wycieczki do Lipiec Reymontowskich.
Grupa 6
Redagowanie artykułów na stronę internetową.
Ponadto uczniowie piszą opowiadania twórcze, sprawdzają swoją wiedzę o pisarzu, m.in. biorąc udział w Ogólnopolskim Konkursie w Lipcach Reymontowskich. W trakcie realizacji zadań niezbędna będzie współpraca z bibliotekami i Kołem Gospodyń Wiejskich w Mogilnie Małym. Bardzo liczymy również na wsparcie Wójta Gminy Dobroń.
W bieżącym roku, 13 listopada minęła 95. rocznica otrzymania przez Reymonta Nagrody Nobla, a w przyszłym roku szkoła będzie świętować 20. rocznicę nadania imienia.
Projekt bierze udział w konkursie, organizowanym przez wydawnictwo Nowa Era. Trzymajmy kciuki!
M. Sokołowska
Akcja „Szkoła pamięta”
Szanowni Państwo,
w imieniu Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego bardzo serdecznie dziękuję za włączenie się do naszej akcji „Szkoła pamięta”, która miała swój finał w piątek, 25 października br. Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu czy społeczności.
Do akcji „Szkoła pamięta” przyłączyło się prawie 1,3 mln uczniów oraz 108 tys. nauczycieli. Otrzymaliśmy w sumie 11 208 zgłoszeń od szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.
W załączeniu przekazuję Państwu pamiątkowy dyplom z podziękowaniem za udział w akcji.
Łączę wyrazy szacunku Anna Ostrowska Rzecznik Prasowy MEN
Owocowo – warzywne zwierzaki
To tytuł wystawy przygotowanej przez uczniów kl. IV, VI i VII. Wystawy kolorowej, pachnącej i smacznej. Wśród słoni, delfinów, urokliwych ananasowych sów królowały winogronowe jeże. Aromat unoszący się nad wystawą, bajecznie kolorowe modele wręcz zapraszały do degustacji. Tego dnia na pewno wszyscy uczniowie dostarczyli swemu organizmowi odpowiednią porcję witamin.
Jolanta Urbańska
Historia dla najmłodszych – Pociąg do wolności…
W ramach akcji „ Listopadowe dni dla Niepodległej” miałam okazję zaprosić moich wychowanków w niezwykłą podróż w czasie. Uczniowie klas I-VI wraz ze swoimi opiekunami, 25 listopada przybyli na stację – MOGILNO DUŻE, aby rozpocząć wyprawę – ku wolności. Zasiedliśmy wygodnie w wagonach , wsłuchując się w opowieść o losach naszej ojczyzny. Byliśmy świadkami wydarzeń jakie rozegrały się na przestrzeni 123 lat niewoli. Kiedy nasza podróż dobiegła końca- wiedzieliśmy już na pewno „ Co to jest niepodległość…”
Monika Pawełczyk
Gazetkolandia historii …
W naszej szkole mamy wielu miłośników , pasjonatów przeszłości… Historia jest niewątpliwie cząstką życia każdego z Nas, dlatego tez cieszy fakt, iż młodzi ludzie chcą zgłębiać jej tajemnice. Dowodem na to jest udział 18 uczniów w konkursie „Gazetkolandia historii”. To okazja zdobywać wiedzę nie tylko na lekcji, ale również śledzić losy bohaterów, wydarzeń , czytając wieści z gazetek patriotycznych. Pierwsza edycja konkursu odbyła się pod hasłem: „Drogi Polaków do niepodległości …”
Gratulacje i wyrazy uznania dla wszystkich uczestników, a w szczególności dla laureatów:
Dawida Szymczyka – I miejsce.
Julii Mandat i Jakuba Pełki – II miejsce .
Bartosza Smolarka i Wiktora Szewczyka – III miejsce.
Do usłyszenia niebawem…
Monika Pawełczyk
Śpiewanie pieśni patriotycznych
W tym roku przypada 101 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W dniu 19 listopada odbyło się w naszej szkole uroczyste śpiewanie pieśni patriotycznych i żołnierskich. Pieśni patriotyczne zawierają odniesienia do najważniejszych wydarzeń historycznych. Przywołują one nie tylko ważne, radosne momenty naszego kraju, ale również te trudne. Wspólne ich śpiewanie jest naszym hołdem dla ludzi, którzy walczyli o niepodległość.
Łukasz Seta
Gminny Konkurs Recytatorski
Opowiem o Polsce…
Już po raz siódmy, tym razem 14 listopada 2019 r., odbył się w naszej szkole Gminny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Wierszem opowiem o Polsce…” zorganizowany przez p. Magdalenę Sokołowską.
Uczestnikami byli uczniowie szkół podstawowych z Mogilna Dużego, Dobronia i Chechła.
Naszą szkołę reprezentowali: Wiktoria Nowacka, Julia Mańka, Kacper Wlazło i Kacper Sobczak.
Do komisji konkursowej zostali zaproszeni: p. Marta Maciszewska, inspektor ds. oświaty w Gminie Dobroń, p. Marzena Madej, kierownik Gminnej Biblioteki w Dobroniu oraz p. Janusz Ziarnik, pedagog, pisarz.
Uczniowie recytowali utwory, których tematem była Polska. Wśród prezentacji znalazły się teksty W. Szymborskiej, A. Słonimskiego, C. K. Norwida, J. Kofty, T. Kubiaka,
K. I. Gałczyńskiego, J. Słowackiego. Odświętna atmosfera z pobrzmiewającym jeszcze w tle Świętem Niepodległości sprzyjała obcowaniu z poezją, trudną ale piękną.
W przerwie, pozostając dalej w patriotycznym klimacie, zaprezentowali się laureaci Szkolnego Konkursu Krasomówczego „Opowiem wam o mojej ojczyźnie” Szymon Górny z kl. VIII i Kacper Sobczak z kl. V. Organizatorką tego konkursu była p. Monika Błaszczyk. A o oprawę muzyczną zadbała p. Aleksandra Retkiewicz, przygotowując z uczniami koncert na wiele instrumentów.
Po przerwie jury ogłosiło werdykt.
I miejsce zajęła Julia Mańka z kl. VII naszej szkoły!
Przyznano dwa II miejsca dla Klaudii Ciniewskiej ze S.P. w Chechle i Bartosza Górniaka
ze S.P. w Dobroniu.
Miejsce III przyznano Jakubowi Rutkowskiemu ze S.P. w Chechle.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, ufundowane i wręczone przez Wójta Gminy Dobroń p. Roberta Jarzębaka. Istnieje wiele sposobów na wyrażenie swojego patriotyzmu, a jednym z nich jest właśnie obcowanie z polską poezją, czego wyraz dali wszyscy uczestnicy tego konkursu.
Wielkie gratulacje!!!
Dzisiejsze zmagania można podsumować fragmentem jednego z prezentowanych wierszy Jonasza Kofty.
„Wiem na pewno, że ze sobą zostaniemy
Chociaż życie nam układa się nieprosto
Nie możemy rozstać się trzasnąwszy drzwiami
Moja miła, moja droga
Moja Polsko!”
M. Sokołowska
Kolejny sukces w Lipcach!
Nasza szkoła już po raz czwarty wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Życiu i Twórczości Wł. St. Reymonta, który odbył się w Lipcach Reymontowskich
13 listopada. Szkołę reprezentowały trzy uczennice z klasy siódmej: Hanna Bartczak, Julia Mańka i Maja Puchalska w kategorii II oraz trzy uczennice z klasy szóstej: Julia Grobelna, Maria Angiel i Wiktoria Nowacka –w kategorii I. Zgłębiały one tajniki biografii pisarza
oraz niełatwą lekturę I i II tomu powieści „Chłopi”. W efekcie konkursowych zmagań
po dwóch etapach, pisemnym i ustnym finalistkami zostały: Julia Grobelna – II miejsce i Maria Angiel – V miejsce.
Jak co roku konkurs był bardzo trudny, a pytania niezwykle szczegółowe, zarówno te, dotyczące biografii jak i powieści.
Tym większe brawa i gratulacje dla wszystkich uczestniczek a w szczególności laureatek!
Dla przybliżenia charakteru pytań zacytujmy kilka z nich:
Oprócz udziału w konkursie zwiedziłyśmy również Muzeum Regionalne z Izbą Pamięci, poświęconą Nobliście oraz Muzeum Czynu Zbrojnego.
Jeszcze raz wielkie gratulacje i podziw za trud włożony w opanowanie tekstów!
Magdalena Sokołowska
W dniu 11 listopada uczniowie klasy VIII uczestniczyli w obchodach 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Najpierw wysłuchaliśmy na cmentarzu wartościowej przemowy p. Wójta, wiersza jednej z mieszkanek Dobronia, złożyliśmy kwiaty na grobie Nieznanego Żołnierza, a następnie przeszliśmy ze sztandarem naszej szkoły do kościoła p.w. św. Wojciecha na Mszę Świętą w intencji Ojczyzny i poległych w jej obronie. Była to piękna lekcja historii.
Ewa Bernasiak
W dniu 8 listopada na 4 godzinie lekcyjnej uczniowie zebrali się w świetlicy szkolnej by o godzinie 11.11 odśpiewać 4 zwrotki hymnu państwowego z okazji święta Odzyskania Niepodległości. Znaczenie tego dnia miały podkreślać biało-czerwone i galowe stroje. Mieliśmy wyjątkową okazję, gdyż do śpiewu akompaniowali nam muzycy z Towarzystwa Muzycznego w Łodzi, którzy przyjeżdżają do naszej szkoły z koncertami.
Monika Włodarczyk
Już po raz trzeci w naszej szkole z okazji dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego odbył się Korowód Świętych, pod hasłem „Świętych Talent Show”. Myślą przewodnią dla klas 0-VI było „Mam talent – mam pomysł na dobro”, natomiast dla klas VII-VIII – „Pasja kluczem do świętości”.
W czasie godzinnych warsztatów mieliśmy okazję zobaczyć jak kilkoro uczniów dzięki przebraniom, świetnie wcieliło się w świętych, a następnie młodsze klasy mogły zapoznać się ze zdolnościami malarskimi Adama Chmielowskiego, czyli św. brata Alberta, literackim językiem modlitw św. Franciszka, informatycznym hobby Carla Acutisa oraz zamiłowaniem do tańca św. Teresy z Avila. We współpracy z nauczycielami poszczególne grupy zaprezentowały swoje talenty i pomysły na działanie na rzecz innych.
Uczniowie starszych klas zainspirowani słowami Carla Acutisa „Wszyscy rodzimy się jako oryginały, ale wielu umiera jako kopie” dyskutowali na temat kalkowania zachowań w otaczającym nas świecie, a następnie rozpoczęli opracowywanie wspólnego projektu dla całej szkoły, który ma na celu pokazać naszą oryginalność i talenty każdej z klas.
Aleksandra Retkiewicz
KONKURS -POLSKA TO MY
Wychowanie patriotyczne jest ważnym elementem działalności szkoły, ponieważ już od najmłodszych lat wychowujemy dzieci na ludzi kochających swoją Ojczyznę i odpowiedzialnych za jej dobro. W październiku Biblioteka Szkolna ogłosiła Konkurs Plastyczny ,, Polska to My”. Wzięło w nim udział dziewięcioro uczniów z klas I – VIII. Prace prezentowały bardzo wyrównany poziom, dlatego jury postanowiło przyznać nagrody wszystkim uczestnikom konkursu. Za ciekawą formę / kolaż / wyróżniono pracę Norberta Górnego z klasy III. Miejsce II zajęli następujący uczniowie: Oliwier Misiak / kl. III/, Natalia Szymczyk / kl. III/, Nikola Szymańska / kl. V/, Konrad Grobelny / kl. VI/, Nikola Donfacy / kl. VIII/,Wiktoria Pawłowska / kl. VIII/. Miejsce III Jury przyznało Kai Grobelnej /kl. III/ oraz Bartoszowi Smolarkowi / kl. VI/.
Serdecznie dziękuję Wszystkim uczniom za udział w konkursie i mam nadzieję, że nagrody ufundowane przez p. Roberta Jarzębaka Wóta Gminy Dobroń przyniosą im radość.
Gratuluję!!!
Ewa Bernasiak
(…) Poezja jest drugą twarzą duszy ( …). Cz. Miłosz
(…)Dobra poezja mieszka w wierszach – genialna między wierszami ( …). W. Szymborska
( …)Nie wiem, co to poezja, nie wiem, po co i na co… Wiem, że czasami ludzie czytają wiersze i płaczą (… ).W. Broniewski
Poezję można poznawać na wiele sposobów, nie tylko na lekcjach języka polskiego. Znakomitą okazją do jej zgłębiania są przeglądy poetyckie, konkursy… . 5. listopada br. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XX POWIATOWYM KONKURSIE RECYTATORSKIM Z ELEMENTAMI GRY AKTORSKIEJ „ POROZMAWIAJMY POEZJĄ- ZŁOTE MASKI 2019” organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury im. H. Salskiej w Pabianicach.
Anna Kalwinek i Alicja Nastarowicz recytowały wiersz Juliana Tuwima
pt. „ Dwa wiatry”. Klaudia Mokracka, Piotr Kuliberda zmierzyli się z interpretacją utworu Danuty Wawiłow pt. „ Radość”. Dobrosława Sysio i Hanna Aleksandrowicz zdobyły wyróżnienie dzięki znakomitej prezentacji wiersza Danuty Wawiłow pt. „ Wędrówka”. Wyróżnione dziewczęta zaprezentowały tekst o tematyce bliskiej większości dzieci i młodzieży. Pojawiła się tu potrzeba pójścia w świat, zabrania głosu w ważnych sprawach, takich jak obrona słabszych, tych, z których inni szydzą… . Podmiot liryczny cieszył się z wolności. Z czasem jednak zatęsknił za bliskimi i żałował, że nie ma przy nim rodziny.
Serdecznie gratulujemy wszystkim Uczestnikom, którzy zaprezentowali wysoki poziom w niełatwym konkursie, w którym recytację należało połączyć z elementami gry aktorskiej.
Monika Błaszczyk
Ślubowanie uczniów klasy I
24 października 2019 roku o godz. 9.00 odbyło się ślubowanie klasy pierwszej z rocznika 2012.
W uroczystości uczestniczyli: uczniowie klas 0 – 3, nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, rodzice, babcie i dziadkowie uczniów klasy 1, dyrektor szkoły p. Renata Jary oraz zaproszony na uroczystość wójt gminy Dobroń p. Robert Jarzębak.
Na początku pierwszaki zaprezentowały krótkie, żartobliwe wierszyki „wizytówki” samych siebie wzbudzając uśmiech oglądających. Potem było już prawie na poważnie: pierwszaki udowodniły, że wiedzą, jak nazywa się nasza ojczyzna, znają barwy ojczyste , znają zasady zachowania się w szkole, wiedzą, jak bawić się bezpiecznie.
Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu nastąpiło uroczyste ślubowanie.
Pani dyrektor czerwonym ołówkiem pasowała pierwszaków na pełnoprawnych uczniów naszej szkoły. Wójt gminy Dobroń p. Robert Jarzębak życzył uczniom klasy pierwszej sukcesów na szkolnej drodze życia.
Po zakończeniu uroczystości pierwszaki pozowały do zdjęć. W klasach rodzice przygotowali słodki poczęstunek.
Krystyna Pacholak
Obchody Dnia Edukacji Narodowej
We wtorek 15 października odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. O godzinie 12.30 uczniowie, grono pedagogiczne i pracownicy obsługi zebrali się w świetlicy szkolnej, żeby wspólnie zastanowić się nad znaczeniem edukacji w naszym życiu, wyrazić wdzięczność nauczycielom i pracownikom szkoły. Gospodarzem uroczystości była klasa piąta wraz z wychowawcą – Moniką Włodarczyk. Po krótkim wprowadzeniu głos zabrała pani dyrektor – Renata Jary, która podziękowała wszystkim pracownikom szkoły za miniony rok pracy i wręczyła nagrody. Następnie wyrazy szacunku dla wyzwania, jakim jest zawód nauczyciela wyrazili zaproszeni goście: wójt gminy Dobroń – Robert Jarzębak i przedstawiciel rady rodziców – p. Agnieszka Mokracka. Po części oficjalnej uczniowie klasy piątej zaprezentowali przedstawienie zatytułowane „Kolejny dzień w szkole”. Był to montaż słowno-muzyczny, który w dowcipny sposób ukazywał szkolną rzeczywistość.
Monika Włodarczyk
Zbieraliśmy na budowę szkoły dla dzieciaczków w Libambami / Afryka, Zambia
„Miarą Twojego człowieczeństwa
jest wielkość twojej troski
o drugiego człowieka”
(Ks. Mieczysław Maliński)
W dniach 21-30 listopada 2019r. odbyła się w naszej szkole zbiórka pieniędzy na fundację Dobra Farma. Uczennice z klasy VII : Wiktoria Grobelna, Patrycja Kuliberda, Katarzyna Szymczyk i Aleksandra Wulkiewicz spisały się wspaniale jako wolontariuszki / przygotowały piękne puszki, poświęcały przerwy, zachęcały do wspierania ubogich dzieci/. Uzbieraliśmy na budowę szkoły dla dzieciaczków w Libambami / Afryka, Zambia/ aż 460 złotych.
Dziękuję z całego serca Wszystkim, którzy wsparli Fundację Dobra Farma. Uczniowie naszej szkoły mają bardzo dobre serca i potrafią dzielić się tym, co posiadają z innymi. Ale doskonale wiemy, że ogromną rolę we wsparciu tej akcji odegrali Rodzice naszych uczniów, którzy wychowują swoje dzieci w miłości i uczą je czynienia dobra potrzebującym, wiedząc, że „Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, kiedy się ją dzieli” (Albert Schweitzer).
Mam nadzieję, że zbiórka pieniędzy na wsparcie ubogich znajdzie stałe miejsce w działaniach naszej szkoły.
Ewa Bernasiak
Kolejny raz gościliśmy funkcjonariuszy z Wydziału Ruchu Drogowego w Łodzi, którzy przyjechali do naszej szkoły z mobilnym miasteczkiem. W kwietniu uczniowie ubiegłorocznej klasy 4 zdawali egzamin na kartę rowerową. W dniu 22 października tegoroczna klasa czwarta miała możliwość poćwiczyć jazdę na rowerze po torze ze znakami drogowymi. Jest to okazja do sprawdzenia swoich możliwości i umiejętności jazdy na rowerze zbliżonych do jazdy po ulicy w ruchu drogowym. Dziękujemy panu podkomisarzowi Kamilowi Wnukowskiemu i panu komisarzowi Maciejowi Cholajda oraz innym funkcjonariuszom towarzyszącym, którzy przeprowadzali egzaminy na kartę rowerową.
Agnieszka Woźniak
W naszej szkole przez dwa tygodnie uczniowie przygotowywali się do egzaminu z tabliczki mnożenia. Na korytarzach rozwieszone były plansze do nauki tabliczki mnożenia, w klasach IV- VIII przeprowadzone zostały lekcje z wykorzystaniem łamigłówek, tabelek, szyfrów po to, by utrwalić te niezbędne w życiu rachunki. W dniu 04.10.2019r odbył się egzamin. Trzeci rok bierzemy udział w tej akcji i coraz mniej uczniów ma trudności z tabliczką mnożenia. Organizatorem Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia była nauczycielka matematyki p. Agnieszka Woźniak. Pomysłodawcą tej akcji jest p. Andrzej Grabowski – autor kart do nauki tabliczki mnożenia.
Agnieszka Woźniak
Po emocjonującej kampanii wyborczej pięcioro uczniów z klas od IV do VIII przystąpiło do rywalizacji w wyborach do Samorządu Uczniowskiego. Przewodniczącą została Nikola Donifacy z klasy VIII, uzyskując 22 głosy, a zastępcą – Bartosz Smolarek z klasy VI. W skład zarządu SU weszły także pozostałe kandydatki – Patrycja Kuliberda i Julia Mandat z klasy VII oraz Katarzyna Kuliberda z kl. IV. Oprócz tego zebrało się liczne grono uczniów chętnych do współpracy w działaniu na rzecz naszej szkoły. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że dołożą wszelkich starań aby spełnić wszystkie obietnice wyborcze.
Aleksandra Retkiewicz
Podczas uroczystości Pani Dyrektor przywitała uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły oraz przybyłych gości. Przekazała informacje o nauczycielach uczących poszczególnych przedmiotów oraz o wychowawcach klas. Wspomniała o remoncie łazienek dla uczniów, które są bardzo nowoczesne. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Dobroń Pan Robert Jarzębak życząc wszystkim udanego roku szkolnego. Po wystąpieniu wójta uczniowie udali się do klas na spotkania z wychowawcami.
Agnieszka Woźniak